Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere prin restructurarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere prin restructurarea postului

Am urmatoarea problema: lucrez de 6 ani la acelasi angajator cu contract pe peroada nedeterminata. Am fost anuntata ca voi fi concediata deoarece mi se restructureaza postul (din 8 posture similar vor raman doar 6) . Dupa anunt trebuie sa stau in preaviz 20 de zile si apoi voi primi 2 salarii compensatorii. Maine vom fi chemati la HR sa semnam decizia. Pot refuza sa semnez? Pot cere mai multe salarii compensatorii ? Pot face ceva legali favoarea mea?
1. Chiar daca refuzati sa semnati decizia respectiva , angajatorul are urmatoarele posibilitati:
- fie v-o comunica prin posta recomandata cu confirmare de primire

- fie va incheia un proces-verbal care sa cuprinda mentiunea refuzului dvs de a primi acea decizie

2. Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
Prin urmare, daca la nivel de angajator este prevazuta acordarea unui anumit numar de salarii compensatorii, atunci va fi foarte greu de obtinut un numar mai mare decat cel mentionat in documentele respective.