avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate DobreAlina

Activitate DobreAlina

buna seara,
va rog mult, ajutati-ma cu un raspuns, cu un sfat!
in luna aprilie 2013 am nascut, am ales sa stau acasa 2 ani, in luna martie 2015 (27.03) ar trebui sa ma intorc la serviciu. am depus cererea de reintegrare in munca, am primit numar de intrare. vineri am fost informata de la HR ca voi ocupa postul de pe care am plecat, iar martie am fost informata ca nu voi fi reincadrata in campul muncii.
in instituia bancara in care lucrez, s-a semnat un act aditional la CCM prin care angajatii sunt de acord cu schimbarile aferente politicii bancii. asta inseamna: toti angajatii a trebuit sa dea 3 teste ( matematica 1, matematica 2 si contabilitate). daca nu promovai testele, erai "dat afara"...cu acordul partilor+ salarii compensatorii, in functie de vechime.
eu am promovat un singur test, am ramas insarcinata, stabilind ca voi sustine testele dupa venirea din CIC. Astazi am fost chemata la HR si mi s-a spus ca banca trece printr-o reorganizare, ca trebuie sa concedieze o mare parte din personal, ca eu neavand testele luate ( cu toate ca sunt SIGURA ca sunt si alte persoane care nu au promovat testele si inca lucreaza), trebuie sa merg in Bulgaria pentru a sustine treining si examenele ( pe care trebuie sa le iau din prima) si ca cel mai bine ar fi sa incheiem contractul cu acordul partilor + 3 salarii compensatorii.
Alti colegi au primit 2-3 salarii, in functie de vechime si somaj.
Intrebarea mea este: CE FAC? Cum este mai bine pentru mine?
Daca nu am continuitate in munca dupa terminarea CIC, cei 2 ani in care am stat acasa cu copilul, se considera vechime in munca?
multumesc!