avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1501 soluții astăzi
Forum Activitate DanRms

Activitate DanRms

Bună ziua,
Anul trecut în urma contestației împotriva unui proces verbal de contravenție încheiat de către un reprezentant RATB am avut câștig de cauză. Acum câteva zile am primit o comunicare prin care sunt înștiințat ca RATB a făcut apel împotriva deciziei tribunalului fără a depune noi probe la dosar.
În această situație eu ca petent având deja o soluție favorabilă , mai are rost să trimit un răspuns la acest apel făcut de către RATB ?
Mulțumesc.

Contestația am depus-o în termen iar răspunsul a venit acum câteva zile. ANAF consideră solicitarea mea neîntemeiată.
Am depus o cerere pentru adeverință de venit pe anul 2012 iar răspunsul a venit după cinci minute .
Conform declarației informative 205 am obținut venituri din dividende in valoare de 1 RON.
Adică am fost găsit în sistem cu o valoare reziduală ...
Altă informație nu-mi oferă ANAF. Problema este următoarea. Cum găsesc societatea care îmi oferă dividende ca să pot rezolva această situație ?


În luna Ianuarie am primit acest act administrativ fiscal prin care a dispus plata sumei de 468 RON, reprezentând contribuția de asigurări de sănătate pe anul 2012. Această sumă rezultând în urma identificării ca persoană care realizează "venituri din investiții".
La biroul de informații mi s-a explicat că ar fi de vină acțiunile primite de la stat. Aceste actiuni le-am vândut acum 20 de ani.
Intrebările mele sunt :
- cum pot găsi sursa acestor venituri din investiții ?
- pot obliga fiscul să-mi transmită unde m-a găsit cu aceste venituri ?
Mulțumesc.