Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel hotărâre civilă
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel hotărâre civilă

Bună ziua,
Anul trecut în urma contestației împotriva unui proces verbal de contravenție încheiat de către un reprezentant RATB am avut câștig de cauză. Acum câteva zile am primit o comunicare prin care sunt înștiințat ca RATB a făcut apel împotriva deciziei tribunalului fără a depune noi probe la dosar.
În această situație eu ca petent având deja o soluție favorabilă , mai are rost să trimit un răspuns la acest apel făcut de către RATB ?
Mulțumesc.

Trebuie sa faceti intampinare. Ati castigat doar fondul procesului, in apel se poate schimba solutia
Formulati intampinare in termen de 25 de zile de cand ati primit instiintarea din partea instantei, solicitand mentinerea ca temeinica si legala a sentintei si criticand argumentat motivele de apel ale RATB -ului.

Daca a expirat termenul de a depune intampinare si ati primit deja citatia pt termenul de judecata atunci depuneti concluzii scrise in acelasi sens (pastrarea sentintei de la fond si respingerea ca nefondat a apelului).