avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate romeo_sor

Activitate romeo_sor

Trebuie asteptata motivarea deciziei?
Timpul decurge de la pronuntare sau de la publicarea motivarii?
Ce cai de atac sunt dupa un proces penal la Curtea de Apel?
In cat timp de la pronuntare se poate face?
Trebuie asteptata motivarea deciziei?
Timpul decurge de la pronuntare sau de la publicarea motivarii?
Răspuns la discuția cedo
va multumesc pentru raspunsul prompt! astept cu nerabdare trimiterea cererii la CEDO si sper intr-o decizie favorabila fata de nedreptatea ce mi s-a facut in Romania.cum poate un om sa-si demonstreze nevinovatia,catre cine sa strige si cine ar mai putea sa-l auda,in Romania, dupa ce o curte de apel s-a pronuntat si hotararea se pune in executare imediat? chiar trebuie sa mearga la inchisoare pe nedrept si gata? intreb pentru ca nu am mai avut nici un fel de probleme de genul acesta in viata mea si mi se pare total inadmisibil sa nu mai poti face nimic.te duci la inchisoare si gata,nevinovat? multumesc inca odata!
Discuție cedo
buna ziua,ma numesc Romeo si va deranjez cu o intrebare.momentan nu vreau sa intru pe fondul problemei decat daca va fi nevoie.
In cazul in care cedo va constata incalcarea dreptului la un proces echitabil,dreptul la aparare si dreptul de a solicita martori,plus condamnare fara probe,in urma carora curtea de apel a condamnat inculpatul la 5 ani de inchisoare cu executare,ce competente are cedo? poate obliga statul la achitarea inculpatului,sau transformarea pedepsei in suspendare?
as aprecia un raspuns rapid si sincer deoarece sunt disperat
multumesc!