avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate artene

Activitate artene

Multumesc foarte mult.
Multumesc pentru promptitudine. Nu sunt lamurit, totusi, daca adaosul la vechimea in munca conteaza la stabilirea penalizarii pentru pensie anticipata, respectiv, la micsorarea acesteia. Am deja 36 ani si 8 (nu 5, scuze) luni vechime in munca (nu am inclus armata si studiile universitare), deci penalizarea ar fi, daca ma voi pensiona cand voi avea 37 ani vechime, de 37%. S-ar putea diminua cu adaosul pt munca in Irak?

Inca o intrebare as mai avea. Cat este acest adaos la vechime in situatia mea: am lucrat intre 20.09.1994 -05.08.1997? Calculele mele: mai-oct 1985, mai-oct 1986, mai-iul 1987 ar fi in total15 luni, deci 1 an si 3 luni, corect?

Multumesc inca o data.
Sunt nascut in 8 iunie 1954 si am 36 ani s 5 luni vechime neintrerupta. Am lucrat in Iraq 2 ani si 10 luni inainte de 1989, perioada pentru care am adeverinta ca am lucrat in tara cu clima greu de suportat. Ar trebui sa ies la pensie la 65 de ani, in 2019 dar as vrea a ies la pensie anticipata peste 2 luni, cand voi implini 36 ani si 7 luni. M-ar interesa daca, la calcularea pensiei anticipate, se va lua in calcul o parte din perioada lucrata in Irak (cate luni?), pentru ca procentul de penalizare sa fie mai mic (fara aceasta reducere, penalizarea ar fi in cazul meu de 37%).