avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate funThomas

Activitate funThomas

Răspuns la discuția 4 minute pe calea ferata
Mersi pentru raspunsuri.Nu aveau camera in masina politiei, era o masina simpla cu 2 agenti.
Pe de alta parte, am masurat distanta ,erau la 260m de trecere. Punctul lor de observatie era in prelungirea liniei de cale ferata,si nu perpendicular pe acesta.Fiecare dintre noi stim ca de la o astfel de distanta nu putem decide daca vehiculul sta pe loc sau vine catre noi...
INTREBARE: Este adevarat ca martorul politiei nu poate fi alt agent? Eu am ca martor pasagerul din dreapta.
Salut. Am fost amendat de politist deoarece tema "vanatorii" din aceasta saptamana era "trecerea de cale ferata".M-a vazut oprind la trecerea de cale ferata simpla dar dupa parerea lui nu era o oprire "hotarata" ?!?. Amenda 877 lei!
Din pacate nu am inregisrtat acest lucru.

INTREBARE: politia este obligata sa inregistreze astfel de cazuri sau totul merge pe "cuvantul" agentului?
Am presimtirea ca nu are rost sa fac contestatie...

Daca cele 2-3 secunde de oprire nu sunt suficienti, m-am hotarat sa ma duc inapoi (cand si domnul agent este la panda) si sa ma opresc pentru 4 minute inainte de indicatorul STOP si sa inregistrez totul pe video.(peste 5 minute se considera stationare)
Am studiat codul rutier, dar nu gasesc nimic impotriva acestui plan.
Ce parere aveti?