avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate morales

Activitate morales

Stimate domn,

Va multumesc cordial pentru raspuns, ar mai fi o singura nelamurire in ce priveste subiectul acestei discutii.
Exista vreo procedura suplimentara in acest caz? E necesar ca dumneaei sa anunte la Casa de pensii din Romania faptul ca este inca activa intr-un alt stat UE? Sau invers, e necesar sa anunte in Italia ca beneficiaza de pensie in tara?

Multumesc mult,

Dan
Buna ziua,

O matusa a mea a implinit varsta legala si conditiile de pensionare in Romania, lucru confirmat de catre Casa de pensii din localitatea de domiciliu.
Poate practic sa demareze procedura de pensionare, depunere dosar etc.
Numai ca dumneaei lucreaza cu contract de munca in alta tara UE (Italia) unde varsta de pensionare este mai mare decat in Romania.
Intrebarea mea este, conform legislatiei europene, poate totusi sa depuna dosarul pentru a beneficia de pensia din Romania, conform contributiilor acumulate Doar in Romania, si sa lucreze in continuare linistita in Italia?
Mentionez ca nu doreste momentan sa "aduca" perioada de contributii din Italia sa o cumuleze la pensia din Romania tocmai pentru ca inca este activa si isi doreste sa mai lucreze o perioada in Italia.


Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția pensionare anticipata
Va multumesc mult pentru lamuriri!!
Buna ziua,
Tatalui meu ii lipsesc 1 an si 3 luni de cotizatii pentru a se putea pensiona anticipat.
Intrebarea mea este, legea permite si plata anticipata a totalului de cotizatii, in cazul nostru 15 luni, sau suntem obligati sa platim lunar?
Spre exemplu, daca facem contract incepand cu data de 1 mai 2015, legal, putem achita integral perioada ce ne lipseste sau chiar si anticipand plata acestor cotizatii tot trebuie sa asteptam, prin lege, un an si 3 luni pentru inceperea formalitatilor si depunerea dosarului in vederea pensionarii anticipate..
Va multumesc!