Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in Romania, activitate in alt stat UE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in Romania, activitate in alt stat UE

Buna ziua,

O matusa a mea a implinit varsta legala si conditiile de pensionare in Romania, lucru confirmat de catre Casa de pensii din localitatea de domiciliu.
Poate practic sa demareze procedura de pensionare, depunere dosar etc.
Numai ca dumneaei lucreaza cu contract de munca in alta tara UE (Italia) unde varsta de pensionare este mai mare decat in Romania.
Intrebarea mea este, conform legislatiei europene, poate totusi sa depuna dosarul pentru a beneficia de pensia din Romania, conform contributiilor acumulate Doar in Romania, si sa lucreze in continuare linistita in Italia?
Mentionez ca nu doreste momentan sa "aduca" perioada de contributii din Italia sa o cumuleze la pensia din Romania tocmai pentru ca inca este activa si isi doreste sa mai lucreze o perioada in Italia.

Va multumesc anticipat,
Da, poate cumula pensia cu veniturile dintr-un stat UE.
Stimate domn,

Va multumesc cordial pentru raspuns, ar mai fi o singura nelamurire in ce priveste subiectul acestei discutii.
Exista vreo procedura suplimentara in acest caz? E necesar ca dumneaei sa anunte la Casa de pensii din Romania faptul ca este inca activa intr-un alt stat UE? Sau invers, e necesar sa anunte in Italia ca beneficiaza de pensie in tara?

Multumesc mult,

Dan
Ar fi bine sa intrebe la Casa de pensii daca trebuie sa anunte asa ceva.