Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara , domiciliez de 20 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara , domiciliez de 20 ...

Buna seara, ma numesc Danut Gheorghe Bodeanu, domiciliez de 20 de ani in Italia si va rog respectuos sa ma ajutati cu un raspuns fata de faptul ca pe 07.10.2020 implinesc 54 ani si ca am 20 de ani de munca cu contract lucrati fara intrerupere in Italia si 12 ani lucrati in tara (Romania). Avand in vedere legislatia din Italia unde pot iesi la pensie la minimum 35 de ani lucrati, va rog sa imi spuneti daca pot cumula vechimea in munca din Italia si din Romania, cu intentia de a iesi la pensie la implinirea celor 35 de ani de munca necesari in Italia si care sint pasii de urmat si actele de depus in Italia in vederea pregatirii in perspectiva a dosarului de pensie. Va multumesc pentru raspuns.
Pentru pensionare, sunt 2 conditii: de stagiu de cotizare si de varsta.
Pentru stagiul de cotizare din Romania vi se calculeaza pensie separat.
Ca stagiu de cotizare total, se pot cumula, dar trebuie sa indepliniti si conditia de varsta din tara unde veti depune documentele pentru pensie. In Romania varsta este 65 de ani.
Documente cares e depun in dosar sunt nominalizate in legea pensiilor din Italia. O gasiti pe internet.
La dosar pe care il depuneti in Italia trebuie sa existe si documente care atesta cei 12 ani lucrati in Romania, respectiv carnetul de munca/ adeverinte emise de firma unde ati lucrat.
Buna seara, va multumesc pentru raspuns, deci vechimile se pot cumula.
Dosarul de pensie intentionez sa il depun la momentul oportun in Italia. Nu am inregistrata cartea de munca la Casa de pensii Brasov. Care sint conditiile de inregistrare la Comisia de Pensii Europeana. Trebuie traduse adeverintele in limba italiana si autentificate la notar? La fel si continutul cartii de nunca? Multumesc pentru ajutor!
O seara frumoaaa!

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru pensionare, sunt 2 conditii: de stagiu de cotizare si de varsta.
Pentru stagiul de cotizare din Romania vi se calculeaza pensie separat.
Ca stagiu de cotizare total, se pot cumula, dar trebuie sa indepliniti si conditia de varsta din tara unde veti depune documentele pentru pensie. In Romania varsta este 65 de ani.
Documente cares e depun in dosar sunt nominalizate in legea pensiilor din Italia. O gasiti pe internet.
La dosar pe care il depuneti in Italia trebuie sa existe si documente care atesta cei 12 ani lucrati in Romania, respectiv carnetul de munca/ adeverinte emise de firma unde ati lucrat.

Nu cunosc legislatia italiana. Puteti apela la un avocat roman care practica avocatura in Italia. Gasiti pe internet.
Varsta de pensionare pentru femei, in Romania este de 63 de ani, iar pentru barbati de 65 de ani.
Pentru a putea beneficia în Italia de pensia pentru limită de vârstă este necesar să fi lucrat cel puțin 20 de ani (stagiu minim de cotizare) și să fi împlinit vârsta de 67 de ani. Anii de lucru pot fi cumulați cu cei efectuați în România, în cazul în care ați lucrat în ambele țări.

În momentul în care veți îndeplini condițiile de pensionare din România și, respectiv Italia (stagiu de cotizare+ vârstă de pensionare), veți primi pensie de la fiecare stat în parte (cu condiția să aveți cel puțin un an lucrat în țara respectivă).

În baza principiului totalizării perioadelor de asigurare, vor fi luate în considerare atât perioadele de asigurare realizate în România, cât și perioadele realizate în celelalte state membre (de ex. Italia). Drepturile de pensie sunt calculate de fiecare stat, conform legislației proprii naționale, proporțional cu perioada de asigurare realizată în statul respectiv.
[ link extern ] /

obs.
Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct pe RASPUNDE.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,va multumesc frumos pentru raspunsul detaliat; dat fiind ca mi-ati dat niste indicii clare si fata de cerintele de pensionare in Italia, mai am o mare rugaminte, daca se poate... Va rog sa imi spuneti in ce conditii as putea iesi la pensie anticipat fara penalizare in Italia, adica la ce varsta (sau cu cati ani mai devreme) si ce numar minim de ani peste vechimea totala pe care trebuie sa o intrunesc mi-ar acorda acest drept. In Romania stiu ca se poate iesi la pensie anticipat cu 8 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare, daca intrunesti o vechime in munca de peste 40 de ani. Oare ati putea sa imi raspundeti daca as putea sa beneficiez de aceasta facilitate si in Italia? Va multumesc mult pentru ajutor, astept cu nerabdare raspunsul Dumneavoastra. Ma iertati ca am citat raspunsurile insa ieri v-am scris de pe telefon si nu am optiunea de a raspunde sau cel putin nu am observat-o....