avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1536 soluții astăzi
Forum Activitate mmihaielutza

Activitate mmihaielutza

Va multumesc pt. raspunsuri ! Dupa cum am scris in primul topic , toate onorariile fata de avocat au fost achitate la zi cum s-ar spune . Pt continuarea colaborarii cu el, a dorit incheierea unui nou contract de asistenta juridica in care era stipulat un onorariu de succes in cuantum de 15%, pe care eu l-am refuzat . In urma refuzului au inceput amenintarile si totodata refuzul de a-mi inapoia restul actelor. Mentionez ca este vorba despre un dosar ANRP . Nu inteleg de ce onorariul de succes nu a fost mentionat pana acum in nici unul dintre cele patru contracte de asistenta juridica incheiate cu el ??
Va multumesc pentru raspuns. Daca avocatul refuza in continuare sa-mi inapoieze dosarul , cui ar trebui sa ma adresez ?
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea problema . Acum 4 ani am angajat un avocat pt. a se ocupa de un dosar de despagubire ANRP. Anul acesta in luna februarie ,avocatul m-a informat ca dosarul meu a fost trimis la Bucuresti inca de anul trecut din luna august .Pana in prezent i-am achitat toate onorariile aferente, dar luna asta am fost sunat de el pt. un nou contract de asistenta. In acest contract era stipulat si un onorariu de succes in cuantum de 15%. Am refuzat semnarea lui iar avocatul m-a amenintat cu darea in judecata, totodata refuzand sa-mi dea si restul actelor din dosar detinute de el . Este legala aceasta amenintare ?? Pt. ce ma poate da in judecata daca nu semnez acel contract prevazut cu onorariu de succes ? Cum pot recupera restul actelor detinute de el daca refuza sa mi le inapoieze .Va multumesc anticipat.