avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate Ralucanda

Activitate Ralucanda

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Buna ziua,

...dar cine a zis "ca se poate beneficia concomitent de indemnizatie pentru CCC (tatal) si de stimulentul de insertie (mama)."
Eu m-am intors la munca inainte de implinirea varstei de 11 luni, tatal a mers la servici, iar copilul la cresa. Mie mi s-a suspendat indemnizatia, tatal nu si-a luat CCC... Eu imi cer stimulentul pe luna in care nu mi-a acordat.
Cred ca s-a inteles gresit intrebarea mea :(.
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Buna dimineata,

In Normele Metodologice: HG52/2011 - Art. 12
In HG 57/2012, art 4^1, al. 1 si 2; punctul 13.

O zi buna!
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Adevarat a Inviat!

Corect, doar ca am citit si HG 57/2012 in care se spune ca eu am acest drept.

Nu ma autosesizam daca cele 2 colege de birou (intre copiii nostri este o dif de 2 sapt) nu primeau banii si pe luna in care nici sotii lor nu au stat in CCC.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Multumesc! Am fost la AJPIS si din pacate raspunsul a fost...unul balbait. Eu n-am gasit nicaieri scris ca daca nu-si ia tata acea luna ca sa stea cu copilul ... mama n-ar mai primi stimulentul de insertie. E meritul mamei.
Buna ziua,

Copilul meu s-a nascut in 23.02.2014 si eu in 22.01.2015 mi-am reluat activitatea pentru a benificia de cei 500 lei/luna pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Cererea pt stimulent a fost depusa in data de 26.01.2015.
In data de 09.04.2015 mi-au intrat pe card 805 ron reprezentand alocatie de 200 lei pt luna martiesi 605 stimulentul de insertie.
Stiu ca stimulentul se acorda incepand cu ziua urmatoare reluarii activitatii (inainte de implinirea varstei de 11 luni).
Tatal nu si-a luat concediu in ultima luna.
Mi-ati putea spune va rog de ce am primit doar 605 lei din cei 1128?

Calculul meu:
500 : 31 (nr zile din ianuarie) = 16 x 8 (nr de zile lucrate in ianuarie) = 128 + 500 (luna febr) + 500 (luna martie) = 1128.
Tin sa precizez ca suntem 3 colege de birou (copiii nostri sunt nascuti la 1 saptamana diferenta) si numai mie imi lipseste stimulentul pe o luna. Toate ne-am depus la timp dosarul, sotii nu au stat acasa cu copiii.

Multumesc!