avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate STANMM

Activitate STANMM

Multumesc ca totusi ati avut rabdarea sa cititi cu atentie cerinta mea!
De aceea va rog pe dvs, sau pe alti profesionisti( avocati )moderatori sa imi mai raspunda la o intrebare :
> poate sotul sa- si imparta averea lasata de parintii lui- prin Certificat de mostenitor - printr -un testament Notarial , ,dupa cum doreste ?(Aici ma refer la sotie,copil legitim si copiilor nelegitimi ) Pentru ca mai sunt si alte lucruri ( in speta terenuri ) de impartit .Deci ,daca el hotareste ca sotia sa mosteneasca ceva,si fiecare copil cate altceva ,se poate prin testament ? Mai poate fi atacata decizia testamentarului? Am vazut ca in tarile civilizate se practica lucrul
acesta !
Multumesc de lamuriri !
3 din 17 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul are succesiune dupa parinti .Apartamentul mostenit de el ,este locuinta noastra actuala .Intrebarea mea era alta ! Raspunsul dvs.e pe langa subiect .
Sunt in comunitate de ceva vreme.Insa acum ma confrunt cu urmatorea problema :
>sotul ( cu care sunt casatorita de 34 ani si cu care am un copil major, la casa lui ) mi-a spune zilele trecute( pentru ca este destul de bolnav... faza terminala) ca el mai are 2 copii nelegitimi,nascuti innainte de casatoria noastra. Ups! In prezent locuim intr -un apartament lasat mostenire de parintii lui(socrii mei).Sotul este unicul lor mostenitor. Va intreb pe dvs. : ce ar trebui sa fac eu,acum, in aceasta situatie, astfel incat sa nu am probleme privind locuinta familiala mostenita de sotul meu de la parintii lui.Mentionez ca din partea copilului nostru nu voi avea probleme.Dar din partea celor doi copii(din afara casatoriei ) , cred ca voi avea probleme la o eventuala succesiune dupa sot. Ce ma sfatuiti sa fac, acum cand sotul mai este inca in viata ? Sotul imi sugereaza sa imi faca testament universal pe toate bunurile mostenite de la parintii lui( aici intra si ap. in care locuim) .Multumesc de sprijin ,