avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Activitate Adelinasfarlea

Activitate Adelinasfarlea

Răspuns la discuția marire pensie alimentara
Stimata doamna,
Va multumesc pentru raspuns dar eu am pus o intrebare pe acest site pentru ca am nevoie de o parere juridica si profesionala nu una moarala.Nu judecati fara a cunoaste faptele si circumstantele.In primul rand noi urmeaza sa scoatem un credit din banca pentru a ne achizitiona acel camion.In al doile rand nu avem de gand sa ne asumam riscurile pe care le implica un camion si sa ne stricam sanatatea si sa ne” rupem oasele” si sa traim in conditiile pe care le implica viata pe camion (cei care sunt soferi pe tir stiu despre ce vorbesc) pentru ca cineva sa stea doar cu mana intinsa si sa ceara bani iar altcineva sa isi asume toate riscurile si sa faca munca, plus ca ne asumam acest risc pentru a ne face si noi un rost in viata,a ne lua o casa si a ne asigura un viitor cat de cat .Cat despre copil mama copilului lucreaza, sta cu parinti, deci nu plateste nici chirie nici altceva.Copilului nu o sa ii lipseasca nimic, hainute, jucarii, rechizite etc.Mama dupa ce primeste pensia in maxim 1 saptamana, 2 saptamani suna tatal sa ii de-a avans din urmatoarea pensie ca nu mai are bani.Dar are bani sa isi ia telefoane si haine in fiecare luna pentru ca sta pe siguranta ca suna fraierul si are el bani sa ii dea cad oar bagam copilul la inaintare.Daca stam bine sa socotim daca se ajungea in instanta pentru pensia alimentara viitorul sot la salariul minim pe aconomie cu care e angajat platea 200 si ceva de lei din cate stiu eu dar el da 400 lei.Pana acum vreo jumate de an mama nu a lasat tatal sa recunoasca copilul pentru ca nu a avut nevoie de nimic de la el dar acum cu toate ca i se plateste pensia alimentara nu se descurca cu bani.Deci va rog frumos sa judecati professional si obiectiv intrebarea si situatia pe care eu am expus-o.

Răspuns la discuția marire pensie alimentara
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie si anume doresc sa imi deschid o firma cu viitorul sot si anume sa ne achizitionam un camion si sa mergem sa lucram cu el in strainatate.Complicatie este faptul ca el are o fetita careia ii plateste pensia alimentara, el cu fosta prietena nu au fost casatoriti iar fetita poarta numele mamei, nu stiu daca acest lucru are vreo relevanta.Ideea este ca nu am vrea ca mai tarziu sa ne trezim ca fosta cere marirea pensiei alimentare sau stiu eu alte venituri suplimentare in cazul in care afacerea noastra merge si avem profit.Nu stiu daca poate sa ceara marirea pensiei sau alte venituri daca tatal are venituri mari.Stiu ca calcularea pensiei alimentare se face in functie de salar, ei bine el a convenit cu fosta sa plateasca 400 ron chiar daca el este angajat cu minimul pe economie.As dori un sfat in legatura cu feleul in care ar trebui sa procedam la infiintarea firmei si daca ea are dreptul sa ceara marirea pensiei daca tatal are firma si are venituri mari sau cum sa procedam.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Infiintare firma
Va multumesc mult pentru raspuns.
Dar in situatia in care am face firma pe numele meu dar ulterior facem nunta si trec pe numele sotului ar putea sa ceara marirea pensiei?Adica veniturile firmei ar ramane tot pe mine sau ar fi veniturile familiei?
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie si anume:doresc sa imi deschid o firma cu viitorul sot si anume sa ne achizitionam un camion si sa mergem sa lucram cu el in strainatate.Complicatie este faptul ca el are o fetita careia ii plateste pensia alimentara, el cu fosta prietena nu au fost casatoriti iar fetita poarta numele mamei, nu stiu daca acest lucru are vreo relevanta.Ideea este ca nu am vrea ca mai tarziu sa ne trezim ca fosta cere marirea pensiei alimentare sau stiu eu alte venituri suplimentare in cazul in care afacerea noastra merge si avem profit.Nu stiu daca poate sa ceara marirea pensiei sau alte venituri daca tatal are venituri mari.Stiu ca calcularea pensiei alimentare se face in functie de salar, ei bine el a convenit cu fosta sa plateasca 400 ron chiar daca el este angajat cu minimul pe economie.As dori un sfat in legatura cu feleul in care ar trebui sa procedam la infiintarea firmei si daca ea are dreptul sa ceara marirea pensiei daca tatal are firma si are venituri mari sau cum sa procedam.
Va multumesc anticipat.