avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate madalena41

Activitate madalena41

Discuție Retrocedari
eu si alti mostenitori am cerut in 1996 despagubiri pentru o locuinta nationalizata in 1950 conform lg. 112 am primit o suma derizorie (curtea fiind de 792 mp. si locuinta fiind plasata in zona A a municipiului Braila. In 2001 ,cu ocazia legii 10 am facut notificare pentru a ni se da diferenta de despagubire. raspunsul a venit abea in 2012 ,dupa 11 ani cu cererea de a face dosar de despagubire Intre timp curtea a fost impartita in3 si am mai constatat ca o parte din teren 150mp si locuinta de pe el nu a fost despagubit absolut de loc . El a fost vandut si s-a construit o vila.Sa nu mai spun ca inca 145 mp au fost vanduti ,desi dosarul meu era la primarie..In final a ramas un rest de suprafata 281 mp cu locuinta si o intrare de 2,41 m, ingustata de un wc al vecinului din stanga la 0,9m.primaria mun. Braila a taraganat lucrurile pana a aparut legea 165/2013 si ma obliga sa ne retrocedeze lotul de 281mp, dar cu conditia sa dam banii inapoi pentru cei 281mp . In schimb statul are sa-mi dea despagubire integrala pentru cei 150mp si diferenta de despagubire pentru cei 145 mp vanduti ,dar el imi cere sa dau banii intai si apoi urmeaza despagubirea si retrocedarea celor 281mp. Intrebare:Spune legea 165/2013 ca trebuie sa primim obligatoriu ce a ramas nevandut? eu stiu ca in lege se spune ca se compenseazace am de dat cu ce are statul sa dea.tototi mostenitorii sunt pensionari cu pensii modeste Nu au de dat bani i reactualizati pentru cei 281 mpcum se rezolva acaesta situatie?Nu vom primi despagubire nici pentru cei 150mp pentru care nu am primit deloc despagubire?Am dat in judecata primaria si am cerut masuratori ,deoarece apareau contradictii intre suprafeta le vandute si a celor ramase La masuratori a iesit suprafata curtii cu 3% MAI MICA DECAT CEA DIN ACTUL DE PROPRIETATE (CU 23 MP)ceeace incurca si mai mult lucrurile
si eu ma judec la tribunal pentru un imobil prin retrocedar .In actul de vanzare emis in 1921 apare suprafata curtii de 792,735 m2.cum statul mi-a vandut din locuinta si curte ,impartind curtea in trei,au mai ramas de retrocedat cam 428m2. Eu am cerut cadastru ca sa verific daca suprafata este reala .In urma masuratorilor reiesa o diferenta de 23 m2 pentru toata suprfata curtii de 792m2. Desi o eroare de 3%In acest caz ce sa-i cer judecatorului? ca daca ramane asa sunt in dezavantaj.
mircea192 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri, o sa vorbesc cu el. Problema e ca in partea cu magazia e gardul vecinului. Si ma gandesc ca o fi a lui bucata aia sau au vandut-o ei inainte sa facem noi actele si nu vor sa-mi spuna.