avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate iliealinaionela

Activitate iliealinaionela

Răspuns la discuția Concediu risc maternal
10.11.2015data nasterii
Răspuns la discuția Concediu risc maternal
Am lucrat 11 luni la o firma,in septembrie 2014 mi-am depus demisia iar pe 20 octombrie 2014 m-am reangajat la o alta firma.din luna februarie am ramas insarcinata,mi s-a pus diagnosticul de iminenta de avort si am concediu medical.intrebarea mea este daca voi beneficia de indemnizatie de crestere a copilului?ptr pauza pe care am avut o in 2014 se mai poate face ceva?unde ma pot interesa?va multumesc!
buna seara.am urmatoarea nelamurire.sunt asistent farmacist,in ultimul an de zile am lucrat la doua farmacii.in luna septembrie 2014 am avut o pauza de 20 de zile intre vechiul loc de munca si noul loc.intre timp,am ramas insarcinata,avand diagnosticul "iminenta de avort",din martie ma aflu in concediu medical.doctorul mi-a recomandat ca,pana la 4 luni sa stau in concediu medical,iar apoi sa intru in concediul de risc maternal.intrebarea e,am dreptul la concediul de risc maternal I indemnizatia aferenta,avand in vedere acea pauza de 20 zile intre cele 2 locuri de munca?va multumesc anticipat