avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Auteka

Activitate Auteka

Buna ziua
Cunoasteti vreo lege care sa stopeze firmele (de la reclame de pizzerii pana la reclamele companilor mari) sa nu mai puna in mod agresiv zilnic tot felul de reclame "fluturasi" in usa sau pe clanta?
Aceste firme au voie sa puna reclame in usa oamenilor?
Sau cei care le distribuie? Au voie?
Eu una m-am saturat sa gasesc zilnic asemenea mizerii pe usa sau in fata usii !
In fiecare zi de luni pana duminica suntem deranjati la interfon de tot felul de tineri nespalati sau tropaie pe scara blocului punand reclame la usi.
Iar femeia de servici e disperata.
La parterul blocului, exista cutie postala, exista si un dulap cu rafturi pentru a se pune reclame.
Nu vor sa puna reclame in cutii postale nici in acel dulap. Vor neaparat in usi.
De parca eu ma hranesc neaparat cu pizza cu chimicale.
Usa e proprietatea mea. Clanta usii mele e proprietatea mea. Spatiul din fata usii mele (desi e spatiu comun) e proprietatea mea deoarece am platit zugraveala pt acest spatiu la asociatia de bloc.
Eu nu am facut contract de publicitate cu firmele sa-mi puna reclame la usa.
Consider ca este un abuz.
Cui sa ma adresez? Politiei Locale ? Primariei?
Politia poate sa amendeze aceste firme si pe carausii lor care ne terorizeaza zilnic cu reclame?
Aceste firme "cu manageri destepti", decat sa cheltuie bani cu tiparirea de tone de reclame care ajung la gunoi in secunda doi, mai bine ar dona banii persoanelor sarace.
Reclamele in usi: bani risipiti degeaba, mizerie in blocuri si pe strazi, peturbarea linistii....