avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan-Chirca

Activitate Bogdan-Chirca

Buna ziua,
Am o intrebare la o povestioara usor incalcita despre retrocedarea unui pamant.Poate ma poate ajuta cineva..
Mama mea a cumparat in anul 1983 o casa in sectorul 6.In contract scrie cev de genul ca X vinde subsemnatilor...constructia situata pe terenul....Terenul in suprafata de 200 mp pe care se afla aceasta constructie trece in proprietatea statului conform prevederilor art 30 aln. 2 din legea 58/1974.
In 1985 au fost demolati de Ceausescu si in prezent se afla pe acel teren se afla malul digului Lacul Morii.
Mama a obtinut in 2009 o adeverinta de la ICRAL prin care se precizeaza ca imobilul a trecut in proprietatea statului din 21.02.1986 si expropriat in baza decretului nr 201/1986.
Se precizeaza valoarea la care s-a evaluat terenul si casa si faptul ca pentru teren nu s-au platit despagubiri .Pe casa in schimb s-a platit despagubiri.
Intrebarea de baraj este: pe teren se poate obtine despagubiri??
Stiu ca in 2006, parca, se faceau cereri de despagubiri pentru terenuri...atunci mama nu a depus cerere...

Acum 5 ani am fost la un avocat care mi-a spus ca atunci nu se putea face nimic dar sa nu renuntam pentru ca legile se schimba...problema era ca mama nu facuse cerere aceea in 2006.

Multumesc,


Buna ziua si multumesc pt raspuns.
Aveti vre-o recomandare in privinta unui avocat care sa reprezinte acest caz?
Cam cat ar fi onorariul in astfel de situatie?
Buna ziua,
un SRL cu 3 asociati este in stare de dizolvare cu inceput de lichidare din oct.2008,din cauza ca nu s-au mai depus acte...dar societatea nu apare cu nici o datarie la acea data.
Acum in 2015 s-a deschis procedura de faliment si administratia finantelor publice sect 6. in calitate de creditor unic a gasit o datorie de peste 14000 lei si cere executarea administratorului societatii in instanta...printr-un lichidator judiciar.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
-se poate face acest lucru dupa atatia ani?
- este responsabil doar administratorul SRL-ului?
-Se mai poate face ceva prin intermediul unui avocat sa se rezolva acest caz fara executarea administratorului..etc, mai ales ca in luna iunie este termenul de infatisare in instanta?