avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1267 soluții astăzi
Forum Activitate lizucalavi

Activitate lizucalavi

Sunt mama unui copil diagnosticat cu tulburare de spectru autist si am intrerupt serviciul, fiind in perioada de crestere si ingrijire a copilului bolnav de la 2 la 7 ani. Datorita afectiunii pe care o are necesita asistent personal, in conformitate cu Certificatul de Handicap ce a fost emis de Comisia de Expertiza. In primavara am inscris copilul in invatamantul de masa, la clasa pregatitoare si am mari semne de intrebare daca va reusi sa faca fata acestei noi incercari. In luna august copilul meu va implini varsta de 7 ani, iar eu va trebui sa-mi reiau serviciul. Mentionez ca sunt angajata la stat cu contract de munca pe perioada determinata de 1 an, acesta fiind reinoit anual.
Doresc sa aflu daca este posibil sa solicit intreruperea serviciului pentru inca cel putin 1 an, pentru a fi asistentul personal al fiului meu si cui trebuie sa ma adresez cu o astfel de solicitare. In cazul unui raspuns afirmativ doresc sa aflu daca angajatorul este sau nu obligat sa-mi pastreze locul de munca pana la reluarea serviciului.
Sunt mama unui copil diagnosticat cu autism, si beneficiez de statutul de insotitor pentru copilul cu handicap pana la varsta de 7 ani. Am aproximativ 15 ani lucrati inainte de a naste copilul, iar din luna iulie ar trebui sa reiau serviciul. Doresc insa sa raman in continuare cu copilul, pana cand acesta va putea sa devina autonom si sa se descurce intr-o scoala normala. Mentionez ca din toamna l-am inscris in clasa pregatitoare la forma de invatamant "step by step" si ca doresc sa-l insotesc la ore in calitate de tutore. Intrebarea mea este "Cum as putea sa solicit intreruperea serviciului pentru o perioada nedeterminata si ce consecinte ar putea avea asupra mea ca si salariat o astfel de optiune ? + De ce indemnizatii as mai beneficia?"