avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghitadinca

Activitate gheorghitadinca

Multumesc,

Dar ma intereseaza foarte mult daca pot ataca in instanta banca pentru faptul ca am platit in avans cu 2 ani creditul acordat plus taxele si comisioanele bancii, pana in 2017, atunci când ar fi trebuit sa termin de achitat împrumutul. Nu mi se pare corect sa platesc taxele si comisioanele in avans si sa-mi mai aplice alte penalitati de intarziere conform contractului.
In anul 2013, mi s-a infiintat poprirea pe salariu ca urmare a executarii silite realizata de Birou executor judecatoresc pentru suma totala de 12.708,75 lei(rata + dobanzi) pentru un imprumut de 6.600 lei la Banca Romanesca, suma pe care trebuia sa o rambursez pana in luna iulie 2017.

In luna martie 2015 am terminat de achitat suma solicitata, executorul revine prin care precizeaza ca mai am de platit o anumita suma de bani. Din verificarile efectuate de institutie toti banii solicitati au fost virati in contul specificat de executor.

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele aspecte:

1. Creditul a fost in valoare de 6.600 lei, am fost executata pentru toata suma pe care o aveam de platit pana in data de 17.07.2017, conform graficului de rambursare, cu toate dobânzile si comisioanele bancii. Cu toate ca am terminat de platit aceasta suma in anul 2015, deci in avans cu 2 ani fata de graficul de rambursare, mi se mai aplica alte dobanzi de intarziere la plata. Inteleg sa mi se aplice aceste dobanzi la creditul initial nu la suma pe care ar trebui sa o platesc peste 2 ani inclusiv taxele si dobânzile aferente.

2. Se poate sa atac in instanta acesta situatie? Care ar fi costurile si ce sanse de izbanda as avea sa-mi recuperez o parte din banii platiti in avans ca taxe si dabanzi ale bancii.

In speranta unui raspuns pozitiv va multumesc anticipat!




Soacra mea a fost crescuta de o matusa (sora tatalui ei) care detinea un teren de 3000 mp. Din aceasta suprafata a dat 1000 mp prin testament. Dupa moarte terenul nefiind revendicat de nimeni figureaza in administrarea primariei de mai mult timp. Cum poate soacra mea sa demonstreze gradul de rudenie cu matusa pentru a putea revendica terenul?