Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot demonstra ca sunt mostenitorul unui teren?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot demonstra ca sunt mostenitorul unui teren?

Soacra mea a fost crescuta de o matusa (sora tatalui ei) care detinea un teren de 3000 mp. Din aceasta suprafata a dat 1000 mp prin testament. Dupa moarte terenul nefiind revendicat de nimeni figureaza in administrarea primariei de mai mult timp. Cum poate soacra mea sa demonstreze gradul de rudenie cu matusa pentru a putea revendica terenul?
Adresati-va unui notar.
Probabil veti avea nevoie de martori si in masura posibilului de certificate de nastere.
Din moment ce a fost trecut în administrarea primăriei înseamnă că a fost declarată vacanța succesorală ceeace înseamnă că a fost prescris termenul pentru obțiunea succesorală- ca dovadă, chiar d-voastră ați arătat că nu a fost revendicat de nimeni terenul.
Pe scurt, terenurile nerevendicate, părăsite intră ope legis în proprietatea statului-art.680 Cod civil