avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate korra1

Activitate korra1

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am sunat din nou la cei de la UPC si am intrebat de procesul verbal.
Chiar ei mi-au spus nr de inregistrare al predarii echipamentelor (al modemului si al media box-ului).
Pot folosi aceasta informatie in comunicarea cu cei de la Credit express?
Procesul verbal propriu zis fizic nu il mai am.

O zi buna,
Laura
Buna seara,

In urma cu 2 ani, mai exact luna ianuarie 2013 am reziliat contractul cu UPC Romania, furnizorul de cablu tv (contract initiat pe 23.11.2009). La acea data locuiam cu chirie si urma sa plec cu serviciul din tara. Am trimis o persoana apropiata sa predea echipamentul si i s-a comunicat ca totul este in regula contractul este inchis si nu este nimic de plata.
In luna aprilie a acestui an, am fost contactata de societatea de recuperari creante Credit express care ma someaza (telefonic) sa platesc o datorie restanta de la UPC de 62 Ron. Am fost plecata din tara pentru o saptamana si astazi am fost sunata din nou de cei de la Credit express spunandu-mi-se ca suma de plata s-a majorat la 263 Ron, la care se aplica majorari zilnice de 5% pana in momentul platii datoriei. Le-am explicat celor de la firma de creante ca eu nu am primit nici o instiintare vreme de 27 de luni de la UPC (prin nici un mijloc) precum ca mai am ceva de plata, mai mult nu mai locuiesc la adresa din contractul UPC (care oricum nu se regasea pe buletinul meu) si nici nu am fost in Romania pana anul trecut. Acestia continua sa ma sune de multe ori pe zi amenintandu-ma ca daca nu platesc voi fi executata silit. Ei sustin ca au trimit instiintarea de plata la adresa din contractul UPC si nu inteleg ca eu nu mai locuiesc acolo si nu am luat la cunostinta posibila plata. Mai mult decat atat refuza sa imi trimita pe adresa de e-mail factura sau contractul in baza caruia eu am vreo datorie catre ei/UPC.

Va rog frumos sa ma sfatuiti ce se poate face ceva in aceasta situatie.
Am fost in aceasta seara la sediul UPC unde a fost predat echipamentul si mi s-a comunicat ca datoria catre ei nu mai apare in sistem, intrucat a fost vanduta catre firma de recuperari creante, ca au nr meu de telefon in baza de date, insa procedura nu le permite decat sa trimita facturile in plic la cutia postala.
Pe scurt nu ma pot ajuta cu nimic, trebuie sa discut strict cu cei de la Credit express.

Cu respect,
Laura A