avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1598 soluții astăzi
Forum Activitate Zalex333

Activitate Zalex333

multumesc pentru sfat
Buna ziua.
Cunosc o persoana care are niste plopi cu varsta de 30 de ani, plantati in gradina proprie de catre bunicul lui. Ar vrea sa ii taie si sa mearga la gater cu ei, in vederea prelucrarii lor, insa are nevoie de acte care sa ateste provenienta lor. Cum ar putea proceda pentru inscrierea intr-o evidenta a acestora si obtinerea ulterioara a actelor necesare pentru a putea fi primit lemnul respectiv in gatere?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Debitul pentru care sunt silit este rezulltat din cauza neplatei unui abonament la vodafone.
Sa inteleg ca pentru un astfel de debit, nu se pot percepe alte dobanzi sau penalitati?
Discuție Poprire salariu
Buna ziua! In urma unui ordin judecatoresc din 2012, sunt obligat sa platesc suma de 3047.47 lei (2433.88 creaanta si 613.59 cheltuieli de executare). Mi s-a instituit o poprire pe cont si mi se opreste 1/3 din salariu lunar. Am adunat toata suma primita de la serviciu pana acum (de pe fluturasi) si am calculat, iar o treime oprita, care mi s-a spus ca se duce catre poprire, este de 2909.64 lei.
Mi s-a dat astazi de la banca un extras de cont cu tot ce mi s-a oprit din salariu iar catre poprire dupa ce am adunat sumele, s-au dus 2258.09.
Intrebarea mea este, unde s-au dus restul banilor opriti? (diferenta de 651.55 de lei care mi-a fost oprita din salariu)
Mentionez ca de doua luni cand merg la banca sa imi iau salariul, mereu imi spune ca mai am aceeasi suma de platit catre porprire si anume: 789.38.