avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei1993

Activitate Andrei1993

Buna ziua!
Numele meu este Andrei, si am o intrebare si va rog frumos daca ma puteti ajuta.Am 24 de ani,am un handicap din nastere gr 2 accentuat(Nanism acondroplazic) si inca un handicap dobandit in timp(cifoza,cu deviatie de 45 grade,neoperabil) Am certificat de handicap permanet.In Aprilie 2017 Am depus dosarul pentru pensie de invaliditate,am primit raspuns negativ de la bucuresti,primind decizia prin posta cu decizia:Neincadrat,deoarece cica as avea capacitatea de munca pastrata,pe cand capacitatea mea de buna este de 25 %..,ulterior am pus contestatie la timisoara(Comisia de expertiza medicala) unde am fost personal intr-o comisie de 7 doctori..mau dezbracat acolo au vorbit ei intre ei,dupa care o doamna doctor imi spune flegmatic(sa ma duc la mare sa muncesc) i-am spus ca nu pot sta in picioare mult..ca ma dor oasele de la picioare,dar degeaba nu ma-u crezut..si mentionez ca am handicapul foarte vizibil...la 24 de ani am 1,38 cm inaltime,..,asa,am primit si decizia de la timisoara,acelas raspuns..ca am capacitatea de munca pastrata...nu inteleg,pe certificatul de incadrare in grad,specifica clar..Grad 2 accentuat,si pe decizia primita am handicap usor...va rog,daca depun o contestatie in tribunal,am sansa de a castiga?,cat dureaza un asemenea proces?
Buna ziua,numele meu este Andrei si as vrea sa va adresez o intrebare!
De curand am primit o amenda contraventionala in valoare de 450 lei!
In proces scrie ca am scrijelit o masa din filigoria din parc in jurul orei 00:15,pe masa fiind scrisa porecla mea,dar acea porecla o mai au inca vreo 3 baieti din oras! Intr-o seara ma opreste un politist local si ma cheama la sectie fara invitatie sau ceva amenintanduma ca imi va da amenda daca nu ma duc,speriat m-am dus!
In fine, in seara cand am fost in parc a fost o gramada de lume,si in acea filigorie am stat si eu si inca 1 amic amuzanduma ca cineva a scris porecla mea pe acea masa!
Asa, mam dus la politie si mia aratat poza pe telefonul lui cu porecla mea scrisa pe acea masa,iar ma intrebat daca eu am scris acolo,eu iam spus ca nu caci era scris cand am ajuns eu!,Razand spunea ca daca nu zic cine o scris imi da amenda,dar eu habar nu aveam...! SI Zicea ca gaseste el pe cineva sa imi semneze amenda! Mentionez ca nu mi sa cerut sa dau nici o declaratie sau ceva,nimic nu am semnat..!
Si acel politist local il gaseste pe un Nebun,cu dunga rosie pe buletin,analfabet total,care statea tot timpu langa non stop..si pe el la pus sa imi semneze amenda..!
Pot face o contestatie? si o plangere ? va rog!
Pai eu am gr 2 definitiv,si nu inteleg cum as putea sa cotizez! va rog sa imi explicati sau trebuie sa ma adresez casei de pensii? nu am lucrat niciodata,adica nu ma angajeaza nimeni,dar pot sa ma ingrijesc singur! dupa ce iau trimiterea de la doctori trebuie sa vizitez comisia de handicap? va multumesc!

Sau sa imi spune cineva toti pasii pe care trebuie sa ii fac,va multumesc inca odata!

Buna ziua,Numele meu este Andrei am 21 de ani si as vrea sa va adresez o intrebare!
Beneficiez de o idemnizatie de Handicap Gr 2 in cuantum de 270 lei!
Am inteles ca se acorda un fel de a 2 pensie,este adevarat?
Mi-a spus o persoana de la mine din oras ca el asa a facut si m-ai primeste lunar inca 350 de lei!
Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia si eu!
Va Multumuesc