avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate kath

Activitate kath

va multumesc pentru timpul acordat. Fostul sot nu a declarat casatoria noastra dat fiind ca el sa recasatorit inainte ca divortul nostru sa ia sfarsit;(
Adevarat, m-am cam complacut situatiei dar in acelasi timp am un avocat care nu se misca prea repede:) am intocmit procedura cand am ramas insarcinata dar aceasta dureaza mai mult decat prevazut:)

in actul de divort nu figureaza ca imi reiau numele (greseala judecatorului banuiesc). de aceea este mai complicat sa imi modific actele.

va multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

Da, m-am casatorit la primarie si nu la consulat. Nu este necesar sai ai cetatenie ca sa o poti face. Cerificatul de cutuma si pasaportul care la acea perioada nu era expirat au fost mai mult sau mai putin actele necesare.
Autoritatile Belgiene imi cer un pasaport eliberat dupa pronuntarea divortului cu numele meu de domnisoara (ceea ce nu este o problema tinand cont de faptul ca nu am declarat casatoria in Romania si ca pentru autoritatile romane nu mi-am schimbat numele niciodata) dar si un act in care se declara ca mi-am recapatat numele, iar acesta trebuie sa fie eliberat de prefectura:(
va multumesc
Buna,

In anul 2009 m-am casatorit in Bruxelles cu un cetatean roman. Dupa doar doi ani ne-am despartit si un an mai tarziu a urmat si divortul:( in urma casatoriei mi-am schimbat numele. Nu am calatorit de atunci in Romania si nu am avut ocazia sa declar casatoria si nici divortul:( A existat o perioada in care am vrut sa o fac dar am aflat ca fostul sot in perioada casniciei noastre a mai contractat o casatorie in Romania cu cea care ia daruit un copil:( si nu am vrut sa ii fac probleme caci era bonlav de leucemie:( de altfel astazi nu mai este printre noi:((( A decedat anul trecut.
Am continuat sa traiesc purtand numele sau. Acum sunt si eu mamica si am nevoie sa imi fac un alt pasaport cu numele meu de domnisoara eliberat ulterior divortului pentru ca autoritatile belgiene sa imi schimbe numele. Pe certificatul de nastere al ficei mele figurez cu numele de femeie casatorita. Deci nici nu o pot inregistra pe micuta in Romania. Am angajat deja un avocat aici pentru ami recupera numele si imi cer sa le aduc un act din partea autoritatilor romane precum ca imi reiau numele si un nou pasaport tinand cont ca al meu este expirat.
Stiu ca situatia mea este destul de complicata dar sper ca cineva sa ma poata ajuta!

Va multumesc din suflet !!!!

`