Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Inregistrarea casatoriei intocmita in Belgia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Inregistrarea casatoriei intocmita in Belgia

Buna,

In anul 2009 m-am casatorit in Bruxelles cu un cetatean roman. Dupa doar doi ani ne-am despartit si un an mai tarziu a urmat si divortul:( in urma casatoriei mi-am schimbat numele. Nu am calatorit de atunci in Romania si nu am avut ocazia sa declar casatoria si nici divortul:( A existat o perioada in care am vrut sa o fac dar am aflat ca fostul sot in perioada casniciei noastre a mai contractat o casatorie in Romania cu cea care ia daruit un copil:( si nu am vrut sa ii fac probleme caci era bonlav de leucemie:( de altfel astazi nu mai este printre noi:((( A decedat anul trecut.
Am continuat sa traiesc purtand numele sau. Acum sunt si eu mamica si am nevoie sa imi fac un alt pasaport cu numele meu de domnisoara eliberat ulterior divortului pentru ca autoritatile belgiene sa imi schimbe numele. Pe certificatul de nastere al ficei mele figurez cu numele de femeie casatorita. Deci nici nu o pot inregistra pe micuta in Romania. Am angajat deja un avocat aici pentru ami recupera numele si imi cer sa le aduc un act din partea autoritatilor romane precum ca imi reiau numele si un nou pasaport tinand cont ca al meu este expirat.
Stiu ca situatia mea este destul de complicata dar sper ca cineva sa ma poata ajuta!

Va multumesc din suflet !!!!

`
Nu inteleg ceva. Spuneti ca v-ati casatorit cu un cetatean roman la Bruxelles dar nu ati declarat casatoria. De aici eu inteleg ca nu v-ati casatorit la consulatul nostru ci in fata autoritatilor belgiene. Atunci cum v-ati schimbat numele, pe ce baza? Ce acte romanesti aveti (carte de identitate, pasaport, certificat de casatorie) si pe ce nume?

Completare

A existat o perioada in care am vrut sa o fac dar am aflat ca fostul sot in perioada casniciei noastre a mai contractat o casatorie in Romania cu cea care ia daruit un copil

Am recitit mesajul dvs., imi pare ca v-ati casatorit in fata autoritatilor belgiene si v-ati schimbat numele acolo. Aveati amandoi dubla cetatenie?
Problema dvs. pare sa fie cu autoritatile belgiene mai mult decat cu ale noastre. Ati zis ca aveti avocat, foarte bine. Cred ca doar el va poate descurca.
Ares-3, moderator
Buna ziua,

Da, m-am casatorit la primarie si nu la consulat. Nu este necesar sai ai cetatenie ca sa o poti face. Cerificatul de cutuma si pasaportul care la acea perioada nu era expirat au fost mai mult sau mai putin actele necesare.
Autoritatile Belgiene imi cer un pasaport eliberat dupa pronuntarea divortului cu numele meu de domnisoara (ceea ce nu este o problema tinand cont de faptul ca nu am declarat casatoria in Romania si ca pentru autoritatile romane nu mi-am schimbat numele niciodata) dar si un act in care se declara ca mi-am recapatat numele, iar acesta trebuie sa fie eliberat de prefectura:(
va multumesc
Presupun ca e vorba de o prefectura din Belgia, nu cred ca va poate ajuta cineva cu sfaturi pe forum.
Eu am inteles asa, daca gresesc sa ma atentionati> dvs. v-ati casatorit dar in Romania ati ramas pe acelasi nume de fata, mai pe inteles nu ati solicitat transcrierea certificatului de casatorie la autoritatile romane. Ati divortat in Belgia, dar la fel nu ati solicitat nimic la aut.romane. Intrebarea este sotul dvs. cand s-a casatorit in Romania a declarat ca a mai fost casatorit? Poate ca dansul a solicitat transcrierea certificatului de casatorie cu dvs. si divortul. V-ati documentat cu privire la acest aspect?Luati legatura cu starea civila de la locul de casatorie a sotului dvs. cu cea de-a 2-a nevasta si vedeti daca nu cumva aveti casatoria si divortul declarate de fostul sot. Cand vi s-a nascut copilul pentru ce ati preferat sa il inregistrati pe numele exului, din moment ce copilul nu era al sau iar acesta era deja recasatorit si avea o alta sotie? Actualului dvs. sot ii convine situatia ca minorul sa figureze la numele mamei in certificat cu numele fostului? Trebuia ca in cele 9 luni de sarcina sa va ganditi la acest lucru. Este neglijenta dvs. in totalitate. Mai ales ca puteati solicita la ambasada/consulat transcrierea. Din moment ce sustineti ca erati divortata de ce nu v-ati schimbat numele in actele belgiene? ca banuiesc ca inregistrarea nasterii copilului ati facut-o pe baza acestor acte belgiene si nicidecum a celor romane care ar fi fost categoric pe numele dvs. de fata. Propunerea mea este 1. sa incepeti cu rectificarea actului belgian al nasterii copilului. In sensul ca dvs. aveti acte belgiene si de casatorie si de divort si banuiesc si de identitate/rezidenta. Actul doveditor ca va reluati numele dupa divort este sentinta de divort eliberata de aut. belgiene ramasa definitiva insotita de o declaratie pe proprie raspundere cu privire la nume daca acest lucru nu figureaza inscris in sentinta de divort. Puteti lua legatura cu cea de-a 2 sotie pentru a va trimite certificatul de casatorie si de deces sa faceti dovada ca exsotul dvs. s-a casatorit si a si decedat intre timp. Dupa ce obtineti un nou certificat de nastere a copilului dvs. belgian in care dvs. sa figurati inscrisa corect mai pe inteles cu numele de fata, apoi solicitati la starea civila a locului dvs. de nastere inscrierea pe marginea actului dvs. de nastere a mentiunilor cu privire la casatorie si divort si de asemenea solicitati la starea civila de la domiciliul dvs. din Romania transcrierea certif. de nastere a copilului dvs. Daca nu va convine varianta o luati invers cu varianta 2 si anume : Solicitati mai intai inscrierea mentiunii de casatorie(pe baza certif.original) si a mntiunii de divort(pe baza sentintei definitive) la starea civila a locului dvs. de nastere in Romania, dupa care dupa ce acestea au fost inscrise prin aprobarea DEPABD Bucuresti pe marginea actului dvs. de nastere, solicitati de la aceeasi primarie eliberarea unei adeverinte, anexa 9, din care sa rezulte toate mentiunile existente pe marginea actului dvs.de nastere . Aceasta adeverinta o prezentati tradusa la autoritatile belgiene. Este singura dovada legala eliberata de aut.romane pe care o puteti prezenta aut. belgiene. Nu trebuie apostilata de prefectura intrucat avem conventii de pace si prietenie intre popoare ci este suficient adeverinta eliberata de primaria locului dvs. de nastere. Veti avea nevoie de certificatul de deces al sotului intrucat daca in sentinta de divort nu va scrie ce nume veti purta dupa divort teoretic ar trebui ca sotul dvs. sa declare si el ca si dvs. ce nume v-ati invoit sa purtati. Cum dansul intre timp a decedat nu aveti cum sa mai luati declaratia decat sa va justificati cu certificatul de deces. Tot la actuala sotie ar trebui sa apelati. Daca nu explicati d-nei de la starea civila sa solicite dumneaei un extras dupa actul de deces a sotului dvs.si dupa actul de casatorie cu actuala si ii furnizati locul si data decesului respectiv locul si data casatoriei cu cea de-a 2 sotie. Practic aut.belgiene si-au dat seama ca dvs. v-ati cam jucat complacandu-va in situatie si de aceea va solicita acea adeverinta. Si nu puteti spune ca nu ati facut asta.Succes!
Justitiarul711, utilizator
va multumesc pentru timpul acordat. Fostul sot nu a declarat casatoria noastra dat fiind ca el sa recasatorit inainte ca divortul nostru sa ia sfarsit;(
Adevarat, m-am cam complacut situatiei dar in acelasi timp am un avocat care nu se misca prea repede:) am intocmit procedura cand am ramas insarcinata dar aceasta dureaza mai mult decat prevazut:)

in actul de divort nu figureaza ca imi reiau numele (greseala judecatorului banuiesc). de aceea este mai complicat sa imi modific actele.

va multumesc pentru raspuns