avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate delialarisa

Activitate delialarisa

Răspuns la discuția Insusirea bunului gasit
politia nu a venit doar la acest magazin ci la toate din zona respectiva unde acea persoana credea ca si.a pierdut bunul.....va rog sa nu va mai spuneti parerea despre sinceritatea si moralitatea mea....nu am intrat pe acest forum sa mint (care credeti ca ar fi logica).....si regret enorm....as vrea sa pot intoarce timpul dar nu pot....multumesc celor care au incercat sa ma ajute cu o vorba buna..
Răspuns la discuția Insusirea bunului gasit
Am cerut sfatul unui avocat, nu oricui....nu avea absolut nici un act...am uitat sa precizez.
Orice bun gasit si nereturnat in termen de 10 zile se numeste,conform articolului 243 din codul penal:"insusirea bunului gasit".... iar impacarea cu persoana respectiva inlatura orice raspundere penala.
Va multumesc domnule avocat pentru raspuns si intre timp ma va reprezenta si un avocat pana se va termina tot acest circ si inca o data portofelul nu avea nici un act.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
buna seara....va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari...am gasit un portofel la magazinul la care lucrez, am luat banii iar portofelul l.am aruncat...la 10 zile a venit cineva de la politie cu o adresa pentru camerele video...m.am speriat deoarece nu vroiam sa afle sefii....am fugit la politie am dat o declaratie recunoscandu.mi fapta si restituind suma de 600 de lei (suma gasita)....la o saptamana cel de la politie a revenit si mi.a zis ca acea persoana nu e multumita si vrea daune morale 3000 de lei ....din ce mi.au zis dosarul nu ajuns la parchet, si as vrea sa se termine totul pentru a nu.mi pata cazierul si as vrea ca acea persoana sa,si retraga plangerea....sfatuiti.ma va rog