avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate djxhouse

Activitate djxhouse

Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Atunci daca o sa creasca impozitul, atunci o sa facem alt contract de inchiriere.
Vreau sa dau in chirie un imobil unei firme.
In contract scrie asa:

Articolul 9 - Taxele de proprietate.
9.1 Locatorul va plăti, toate taxele și ratele impozitelor speciale scadente în timpul termenului locațiunii, asupra spațiului închiriat .

Dar am un morcov, si anume daca se da o lege prin care imobilele in care functioneaza o firma, atunci impozitul va fi mult mai mare. Daca imi bag peste gat un impozit de 5.000 - 10.000ron / an... nu am facut nimic.

Cum sa scriu in contractul de inchiriere sa fiu acoperit in asemenea cazuri.

Va multumesc
Salutare tuturor.
Am un imobil care vreau sa-l dau spre inchiriere catre o persoana juridica (SRL) dintr-un alt judet.
Casa care il dau spre inchiriere, in interior va avea doar peretii, usi, geamuri si cam atat. Nu este imobilat. Chiriasul va aduce
Am nevoie de ajutor cum sa scriu acel contract de inchiriere (gasesc o groaza de modele pe net), dar totusi am nevoie de pareri, recomandari cum sa procedez.
1. Cum sa procedez cand le dau spatiul spre inchiriere? (m-am gandit la un proces verbal de predare primire cu poze detaliate despre imobil)
2. Cum sa procedez cu banii (imobilul este pe numele meu (persoana fizica), si m-am gandit sa-mi fac un cont bancar separat doar pentru acest caz, unde imi va livra banii lunar, dupa care platesc 16% impozit si 5.5% cass). Vreau sa fie cont bancar, ca se poate verifica foarte usor (daca a platit, cand a platit, cat a platit). sa nu aiba motiv sa zica ca el a vrut sa plateasca, dar pe mine nu m-a gasit, etc etc. sa nu aiba motiv din cauza mea ca nu plateste.
3. Cineva mi-a zis ca acel contract de inchiriere semnat de ambii parti trebuie sa-l duc la finante, sa il inregistrez, iar daca nu plateste ma pot duce direct la executor.
4. La finante trebuie sa platesc 16% impozit si 5.5% cass, dar daca semnam contractul pe 1 an, si imi plateste doar 3 luni, atunci la finante pe cate luni platesc impozit? pe cele 3 luni, pe lunile cat am incasat bani, sau pe 1 an, cat am semnat contractul de inchiriere.
5. Cum sa procedez in caz de nu plateste? Ce sa fac? Cat timp sa astept dupa bani. Sa pun dobanda de intarziere? Intr-un fel e bine, ca motiveaza chiriasul sa plateasca in timp, dar daca intarzie si plateste mai mult, atunci ma complica la finante.
6. In caz de nu plateste, cum sa-l dau afara din cladire? Presupunand ca in cladire are bunuri, valori (masa, scaun, birou, calculator, stoc aferent etc etc)
7. Cati bani sa iau garantie? M-am gandit sa iau in garantie a 3-6 luni a chiriei. Un fel de garantie a imobilului.
8. M-am gandit sa fac si o asigurare asupra casei. Poate chiriasul imi da foc casei, si el scapa cu basma curata, eu raman cu paguba.

Cam aceste sunt aspectele la care m-am gandit acuma.
Astept pareri, ajutor si recomandari cum sa procedez.
Va multumesc frumos.