avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere

Vreau sa dau in chirie un imobil unei firme.
In contract scrie asa:

Articolul 9 - Taxele de proprietate.
9.1 Locatorul va plăti, toate taxele și ratele impozitelor speciale scadente în timpul termenului locațiunii, asupra spațiului închiriat .

Dar am un morcov, si anume daca se da o lege prin care imobilele in care functioneaza o firma, atunci impozitul va fi mult mai mare. Daca imi bag peste gat un impozit de 5.000 - 10.000ron / an... nu am facut nimic.

Cum sa scriu in contractul de inchiriere sa fiu acoperit in asemenea cazuri.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:08, 11 Mai 2015
Aveti dreptate sa va ingrijorati.

De exemplu, in Belgia, care are o legislatie foarte complexa in domeniul locatiei imobiliare, exista clar si distinct 2 feluri de contracte:
- unul pentru spatiu numai de locuit
- altul pentru spatii comerciale si birouri.
La primul, este explicit specificat in contract interdictia de a stabili sedii de comert/firme/birouri.
La cel de-al doilea, pentru ca impozitul aferent impus proprietarului este mai mare, si chiria este mai mare. Deasemenea, si unele clauze specifice sunt diferite in cele 2 cazuri.

Acordati atentie amanuntelor (dracul de acolo rasare).
Aia e obligatia dv., nu a locatarului. E dificil de transferat, eu nu as face asta.
Atunci daca o sa creasca impozitul, atunci o sa facem alt contract de inchiriere.
Corect. Si puneti termenul contractului pana la data la acre vreti sa il renegociati. Fara sa sse aplice tacita relocatiune, sa fie de drept in intarziere la expirarea termenului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire contract inchiriere prin relocatiune tacita mariadan7 mariadan7 Bunicul a fost proprietarul unui spatiu comercial pe care l-a inchiriat pe trei ani, incepand cu 1954. A semnat un contract de inchiriere cu o Cooperativa de ... (vezi toată discuția)
Tacita relocatiune zzanetta zzanetta Daca tacita relocatiune nu este trecuta in contract ea poate fi invocata si aplicata. (vezi toată discuția)
Conditii pentru prelungirea unui contract inchiriere prin relocatiune tacita mariadan7 mariadan7 In 1954 s-a semnat un contract de inchiriere cu o Cooperativa de Consum si un proces verbal cu sectia financiara. La expirarea termenului din contract, ... (vezi toată discuția)