avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1300 soluții astăzi
Forum Activitate AdinaF

Activitate AdinaF

Multumesc pentru lamuriri!
Acesta stia ce anume urmaresc, pentru ca daca nu doream si reintegrarea, procesul in sine, pentru mine, nu avea nicio valoare. Faptul ca s-a anulat ordinul prin care am fost dat afara nu m-a ajutat cu nimic, eu urmaream castigarea procesului, adica repunerea in situatia anterioara, acest lucru implicand reintegrarea mea in postul detinut anterior concedierii. Mentionez ca acel seviciu era primordial pentru mine, intrucat de la desfacerea contractului individual de munca si pana in prezent eu nu am avut si nu am reusit sa mi gasesc alt loc de munca.
Nu sunt in domeniu si nu cunosc procedurile, tocmai de aceea mi-am luat avocat care sa-mi apere interesele si sa faca totul pentru a castiga procesul.
Dumnealui si-a dat seama de greseala facuta in momentul in care eu am primit al doilea ordin de disponibilizare, apoi a solicitat Curtii de Apel o lamurire a situatiei care, logic, nu era in favoarea mea. Ulteror, a declansat alte 2 procese pentru aceeasi speta, piezandu-le pe amandoua in luna august a acestul an.
Buna seara,
Nu stiu daca mai aveti mesajele anterioare, insa v-am rugat acum cateva luni sa imi aduceti cateva lamuriri legate de un proces, un proces pe care l-am pierdut, asa cum ati anticipat si dvs., intrucat avocatul a cerut anularea ordinului prin care am fost data afara, dar nu a cerut si reintegrarea mea in functia avuta anterior. Mentionez ca procesul a avut 2 etape: in prima etapa am castigat procesul, dar din cauza faptului ca nu s-a cerut reintegrarea, contractul individual de munca a incetat de drept la data pronuntarii definitive a primei sentinte; a doua etapa fiind reprezentata de alte 2 procese pe care le-am pierdut pt ca avocatul nu a cerut si reintegrarea, ci numai anularea ordinului.
Consider ca avocatul nu m-a reprezentat corect, fiind acum intr-o situatie delicata, fara loc de munca.
As avea sorti de izbanda daca l-as da in judecata?
Ce articol din lege credeti ca m-ar putea ajuta in cazul acesta?
Care sunt motivele pentru care credeti ca as pierde si care sunt motivele pentru care credeti ca as castiga?
Al doilea urmeaza la sfarsitul lunii la Curtea de Apel Bucuresti.
Ce parere aveti?
Nu, avocatul nu a cerut si reintegrarea. Pentru acest lucru am deschis un al doilea proces.
Prin decizia nr.55 din data de 05.02.2014 a Curtii Constitutionale OUG nr.77 din 2013 a fost declarata neconstitutionala (ordonanta prin care mi s-a desfacut contractul de munca) incat ordinul de desfacere a contractului de munca a fost declarat nul de Curtea de Apel Bucuresti. Necerand reintegrarea, Institutia a folosit art.80 alin.3 din Codul Muncii. Institutia a emis alt ordin de concediere pe care eu l-am atacat in baza art.9 alin.4 din legea 554/2004.
Am depus imediat contestatia dupa emiterea celui de al doilea ordin din 12.08.2014, si la Tribunalul Teleorman am pierdut deoarece au mers pe art.80,alin.3 din Codul Muncii, netinand cont de hotararile Curtii Constitutionale, iar noi avem apelul la Curtea de Apel Bucuresti la finalul lunii mai. Ce sanse ne dati?