Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anularea deciziei de concediere si repunerea in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anularea deciziei de concediere si repunerea in functia anterioara

In cazul in care ordinul de concediere al unui angajat este declarat neconstiutional de Curtea Constitutionala si anulat de Curtea de Apel Bucuresti printr-o decizie definitiva, iar angajatorul emite un alt ordin de concediere, angajatul mai poate cere anularea celui de-al doilea ordin de concediere si reangajarea? ( angajatorul nu l-a repus pe angajat in situatia anterioara anularii ordinului)
MULTUMESC!
In speta, angajatul poate contesta in instanta si cea de-a doua concediere si sa solicite reintegrarea.
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o nelamurire.
Putem avea castig de cauza si in cazul in care angajatorul invoca art.80 alin.3?(cu toate ca art80. alin.2 invoca ca instanta care a anulat ordinul de concediere poate dispune la cererea angajatului reangajarea lui.)
Alin.3 se refera, in opinia mea, la solicitarea in fata instantei si nu la punerea in executare a hotararii judecatoresti privind reintegrarea.

Daca in cererea de chemare in judecata, salariatul nu solicita si reintegrarea, atunci devin incidente prevederile de la art.80 alin.3 C.mun.
Multumesc pentru raspunsurile anterioare!
Vreau sa va mai intreb ceva: in cazul in care ordinul de concediere a fost anulat de Instanta, iar art. 80 alin.3 din Codul Muncii a fost pus in aplicare printr-un alt ordin de concediere deoarece nu s-a cerut reintegrarea, al doilea ordin mai poate fi anulat? Si imi puteti spune cum? Va multumesc!
Am mai mentionat anterior ca art.80 alin.3 C.mun. se aplica numai in situatia in care nu s-a solicitat prin cererea de chemare in judecata reintegrarea.

Daca s-a solicitat asa ceva , atunci art.80 alin.3 C.mun. nu este aplicabil.

Salariatul care a castigat litigiul poate solicita in termen de 3 ani punerea in executare a hotararii judecatoresti.

Daca angajatorul a decis aplicarea art.80 alin.3 C.mun., atunci salariatul in cauza poate contesta la Tribunalul in raza caruia are domiciliul sau locul de munca acea decizie in termen de 45 de zile de la data comunicarii.