avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate iamzoli

Activitate iamzoli

Buna Ziua,
Lucrez ca si angajat din 2014 intr-o firma unde conform contractului colectiv de munca daca ai primit concediu medical automat acele zile vor fi scazute din zile de concediu de odihna.
Mie ca si angajat nu mi se pare deloc corect daca stau acasa cu febra nu m-am odihnit deloc.
1) este legal acest lucru ? angajatorul sustine ca in acea perioada(concediu de munca) eu nu am prestat efectiv munca.
2) am mai cautat si vad ca in Legea nr. 53/2003 in 2015 s-a adaugat
la articolul 145 aliniatul 4
La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă şi cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal şi concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se consideră perioade de activitate prestată.

aceasta lege afecteaza cumva contractule colectiv de munca semnat in 2014 de catre mine.

Multumesc
Răspuns la discuția Bon fiscal articol adaugat gresit
magazinul se afla 50Km distanta, as putea sa ii contactez telefonic etc ...dar sunt foarte curios cum este legea in acest caz si cum se procedeaza.
Sunt curios daca cetateanul roman mai poate sa faca ceva pe parte legala ? si ce ar trebui sa faca ?
Buna Dimineata,
In data de 3.05.2015 acum 2 zile am facut niste cumparaturi la un magazin unde am platit cu cardul.
acum vazand bonul imi dau seama ca am un produs in plus care mi la fost adaugat din greseala care l-am platit evident si defapt nu l-am primit .

Se mai poate face ceva in cazul de fata ? sau e prea tarziu ?