avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate sg1

Activitate sg1

Răspuns la discuția Decizii anaf
UPDATE Guvernul a aprobat stergerea datoriilor pentru mai multe categorii de contribuabili.

Aici intra si cei care au primit acele scrisori care ii obliga sa plateasca 468 roni prin Decizia de impunere 2012 ??

contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS) datorata de persoanele pentru care baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate este mai mica decat salariul de baza minim brut pe tara aferenta perioadelor fiscale cuprinse intre 1 ianuarie 2012 si 31 decembrie 2014 (regula se va aplica si persoanelor care nu realizeaza venituri si pentru care baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate este salariul de baza minim brut pe tara). Multumesc !

Răspuns la discuția Decizii anaf
Multumesc pentru raspuns !
Discuție Decizii anaf
Buna ziua ! Acum cateva zile am primit de la ANAF o scrisoare cu niste tabele in care ma instiinta ca am de platit suna de 468 roni.Titlul scrisorii este:Decizie de impunere anuala pentru stabilirea contributiei de sanatate pe anul 2012.Eu nu lucrez din 2009.Am inteles ca au primit acelas fel de scrisoare si altii care lucrau la data respectiva si pensionari,dar pe cine am intrebat nu stie nimeni nimic.Ce trbuie facut,ce inseamna aceasta scrisoare ? Va multumesc !