avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate keith

Activitate keith

Discuție COD CAEN 4312
Ce autorizatii presupune desfasurarea activitatii la cod CAEN 4312?
Daca in luna decembrie 2015 este depasita suma de 65000 EUR, devin platitor de impozit pe profit de la 01.01.2016?
Discuție Declaratia 088
Ma poate ajuta cineva cu punctaje la declaratia 088? Va multumesc!
Am depus contestatie la raport de inspectie fiscala si decizie impunere din data de 18.06.2015 si nu am primit inca nici un raspuns ( cei de la finantele publice locale spun ca raspunsul trebuie sa vina de la directia regional a finantelor publice) .
Ce as putea face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Reevaluare constructii
Multumesc pentru raspunsul prompt .
Sunt de acord cu definitia si conditiile valabilitatii unei reevaluari, insa ma intreb daca directia de impozite si taxe a procedat corect cand pe baza rapoartelor de reevaluare depuse a modificat in calculator si a inregistrat cladirile la noua valoare din rapoartele de reevaluare iar in ianuarie 2014 cand am depus reevaluarea din decembrie 2013 a solicitat balante de verificare si nota contabila de inregistrare a acesteia ?
In anul 2010 am facut reevaluare constrructii, am depus la directia impozite si taxe reevaluarea in baza careia s-a emis decizia de impunere in baza careia s-a facut plata impozitelor fara a se solicita si inregistrarea in contabilitate a acestei reevaluari .
In anul 2013 s-a facut din nou reevaluarea care s-a depus impreuna cu nota contabila si balanta de verificare la 31.12.2014 in baza carora s-a emis decizia de impunere.
In 2015 se constata ca reevaluarea din 2010 nu a fost inregistrata in contabilitate si directia de impozite si taxe nu ia in considerare aceasta reevaluare procedand la calcularea de diferente rezultand o suma foarte mare de plata. Ce sanse am sa castig la contestatie avand in vedere faptul ca in anul 2010 directia de impozite si taxe a considerat ca fiind valabila reevaluarea fara a se solicita si inregistrarea in contabilitate lucru care ar fi evitat aparitia acestei situatii foarte neplacute.