avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianJ

Activitate AdrianJ

Multumesc
Deci daca a facut vreun act, testament sau contract cat a fost lucida acela va prima si deci batranul va putea fi dat afara din casa?
Daca batrana nu a facut nici un act atunci batranul va putea face ce vrea el si va fi "salvat"?
Unde se poate interesa daca batrana pentru acea proprietate a facut vreun act?
Daca a facut contract de intretinere ar aparea pe un extras CF actualizat?
Dar daca a facut testamen? Am inteles ca aceste acte se introduc in RNNEL - dar sotul are acces la inf din rnnel atata timp cat batrana este in viata?
El prin acel act dat de judecatorie poate solicita inf RNNEL si sa anuleze actele facute de batrana?
Stiu, sunt cam multe chestiuni, dar incercam sa il ajutam sa aiba batranetile putin mai linistite si va multumim pentru acest ajutor
Buna ziua
Va rog a ma ajuta in legatura cu o problema.
Este vorba de un unchi (fratele bunicului) care este casatorit de 60 ani cu matusa. Aceasta are o locuinta primita mostenire de la parintii ei. In anul 1990 il trece si pe unchiul meu la notar proprietar pe acea locuinta cu dreptul de 50% (locuinta intabulata in CF 50% - 50%). In anul 2011 anuleaza la notar actul facut in 1990 si se intabuleaza la CF ca singur proprietar cu cota de 100% pe acea locuinta. Batrana avand acum 92 ani sufera de dementa si este imobilizata la pat. Unchiul meu in 2015 a obtinut prin hotarare judecatoareasca calitatea de tutore si de decidere in numele ei. Prin calitatea de tutore si ca poate sa decida in numele ei poate sa faca un contract de intretinere sau contract de vanzare cumparare unei alte persoane pentru a avea grija de ei? Acea locuinta nu a devenit bun comun tinand cont ca sunt casatoriti de 60 ani?
Tinand cont ca el nu a stiut de actul facut de sotia lui in 2011 prin care ia luat dreptul de proprietate, se gandeste daca nu cumva tot fara stirea lui sotia sa fi facut un testament sau un alt contract unei alte persoane, iar aceasta dupa moartea batrenei la succesiune sa devina proprietar si sa il scoata afara pe batran. Ce act primeaza? Cel facut de batran (de ex azi face un contract de intretinere) sau cel facut de batrana anterior actului batranului in perioada 2011 - 2014 cat a fost f lucida si nu suferea de dementa?
Mentionez ca nu au copii. Matusa mai are 5 frati.
Multumesc de ajutor.