avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1220 soluții astăzi
Forum Activitate marc55

Activitate marc55

Buna ziua. In anul 2005 am facut la oficiul de cadastru incheierea de intabulare a unei proprietati obtinute in uram actului de vanz -cump.aceasta a fost inscrisa in cartea funciara si s-a emis si numar cadastral .in actul de v-c suprafata este de 4036mp iar dupa intocmirea documentatiei cadastrale a reiesit in urma masuratorilor o suprafata de 4434,75 mp care a fost intabulata ca suprafata efectiva.
Acum datorita noilor norme de masuratoare impuse de OCPI si a Or 700/2014 sunt nevoit sa rectific cadastru si in urma noilor masuratori apare o suprafata de 4515mp
Intrebare suprafata excedenta se considera a fi diferenta dintre suprafata intabulata conf L7/1996 adica 4434,75 si ultima masuratoare conf noului sistem adica 4515 ceea ce ar insemna un pus de 1,9% sau fata de suprafata din actul de vanz-cump 4036-vs-4515 adica un excedent de teren de +11,9%.
deci intru sau nu in temeiul articolului 85 din or 700/2014.pt ca lucrarea imi poate fi respinsa!
Daca da ce ma sfatuiti 1-sa obtin in instanta o actiune in constatare sau 2-sau sa obtin un certificat de la primarie pentru suprafata in plus?
de jur imprejurul proprietatii am vecini cu cadastru si nr cadastral in relatii de buna vecinatate