Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Actualizare intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Actualizare intabulare

Buna ziua. In anul 2005 am facut la oficiul de cadastru incheierea de intabulare a unei proprietati obtinute in uram actului de vanz -cump.aceasta a fost inscrisa in cartea funciara si s-a emis si numar cadastral .in actul de v-c suprafata este de 4036mp iar dupa intocmirea documentatiei cadastrale a reiesit in urma masuratorilor o suprafata de 4434,75 mp care a fost intabulata ca suprafata efectiva.
Acum datorita noilor norme de masuratoare impuse de OCPI si a Or 700/2014 sunt nevoit sa rectific cadastru si in urma noilor masuratori apare o suprafata de 4515mp
Intrebare suprafata excedenta se considera a fi diferenta dintre suprafata intabulata conf L7/1996 adica 4434,75 si ultima masuratoare conf noului sistem adica 4515 ceea ce ar insemna un pus de 1,9% sau fata de suprafata din actul de vanz-cump 4036-vs-4515 adica un excedent de teren de +11,9%.
deci intru sau nu in temeiul articolului 85 din or 700/2014.pt ca lucrarea imi poate fi respinsa!
Daca da ce ma sfatuiti 1-sa obtin in instanta o actiune in constatare sau 2-sau sa obtin un certificat de la primarie pentru suprafata in plus?
de jur imprejurul proprietatii am vecini cu cadastru si nr cadastral in relatii de buna vecinatate
Mai simplu și ca durată mai repede , cu certificat de la primărie
Daca in extrasul de CF si in planul de amplasament precedent aveti trecut Suprafata acte 4036 mp si Suprafata masurata 4434.75 mp, atunci e clar ca marirea de suprafata se raporteaza la cea din acte de 4036 mp.Deci depinde de cum s-a facut inscrierea in CF.
Totodata daca aveti inscrisa suprafata doar de 4434 mp atunci se poate intocmi si o documentatie cadastrală de modificare suprafata cu respectarea prevederilor din cap. 4.2.3.4 art105-110 Ordinul ANCPI 700/2014.
D-voastră ați efectuat deja o actualizare a datelor de CF înscriind o suprafață nouă rezultată din măsurători. Astfel-din acte aveți 4036mp.-suprafața real deținută a fost de 4434,75mp. care a fost întabulată
În prezent , d-voastră arătați că aveți o suprafață de 4515mp. și doriți o nouă actualizare. Acest lucru nu mai este posibil, actualizarea datelor tehnice cu privire la suprafața terenului nu este admisă decât o singură dată( dispoziție logică)De altfel și inspectorul de cadastru care verifică documentația cadastrală are ca primă sarcină să verifice dacă s-a mai făcut o cerere în acest sens.
Ca temei juridic -art. 109 alin.1 a Ordin 700/2014 ANCPI.