Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Anularea tuturor documentațiilor cadastrale in lumina ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Anularea tuturor documentațiilor cadastrale in lumina art 63 ...

Anularea tuturor documentațiilor cadastrale in lumina art 63 alin 2 ord 700/2014 . Pe cale judiciară.
Deoarece textul in care se aduceau lamuriri , nu cunosc de ce nu a aparut si el sunt nevoit sa îl reiau argumentele aici ca raspuns . In urma unei operatiuni cadastrale constat ca persoana autorizata in loc sa lucreze cinstit si legal documentatia a preferat sa ia banii si sa o incurce mai rau . Astfel ; inca din prima faza sustine ca imobilul meu se suprapune virtual cu cel vecin , deci ne confruntam cu o suprapunere virtuala . Conditioneaza continuarea lucrarilor de renuntarea mea la o suprafeta de 5mp din actul de proprietate (255mp) , pe teren la masurat i-au iesit 260mp iar suprapunerea era de 10mp . Acesta profitand de faptul ca nu cunosteam nimic in legatura cu ord 700/2014 a argumentat ca pentru ca imobilul meu sa capete personalitate juridica la OCPI si a obtine PROCESUL VERBAL de receptie , nu putea sa trimita un plan de situatie decat fara suprapunere ( deci pe 250mp ). Din capul locului incalca art 110/ord 700/2014 unde este doar situatia cand suprafata din acte este mai mare decat cea masurata in teren . Doar aici se cere proprietarului sa renunte ! Acesta a sustinut ca dupa Pv de receptie de la OCPI si obtinerea ord de prefect pe teren , el va inainta o alta documentatie cu masuratorile reale, obligand OCPI sa constate suprapunerea si sa dispuna repozitionarea . Initial nu a vrut sa depuna documentatia promisa , dar in urma cererilor mele repetate a facut-o . A inaintat un nou plan de situatie si un proces verbal de vecinatate in care spune ca pe zona de suprapunere nu sunt imprejmuiri . Documentatia a fost respinsa pe motiv ca suprafata si geometria sunt altele fata de documentatiile receptionate ( P.V de receptie si ord de prefect ) , chiar de doua ori . Intre timp fac un studiu pe ord 700/2014 si aflu ca el trebuia de prima data sa trimita planul de situatie cu suprapunerea la OCPI pt ca acestia sa constate suprapunerea si sa ordone verificarea la teren . Obtin extrasul de carte funciara al vecinului pe Epaey si constat goluri de spatiu care reclamau repozitionarea . Mentionez ca tot acelas autorizat a lucrat si cadastrul cu suprapunerea si era imposibil sa nu stie adevarul .Merg in audienta la conducerea OCPI cu dovezile si solicitarea sa se dispuna verificarea la teren . In cele din urma se constata ca masuratorile pe imobilul meu sunt corecte iar acesta nu se suprapunere cu imobilul care sustinea el si a ordonat sa faca reactualizarea si repozitionarea imobilului cu pricina si sa se redepuna actele pt inscriere in CF si intabulare . Dar acesta a sustinut ca tot eu trebuie sa platesc si a cerut alti bani . Avand in vedere ca a intocmit un plan de situatie ne conform cu realitatea din teren (art 29/700/214) ce au generat diminuarea suprafetei de teren din actul de proprietate prin actele emise ulterior care conform codului fiscal ș-au facut efect in circuitul civil onestitatea acestuia mi-a creeat multe semne de intrebarea , am hotatat sa anulez toate actele si sa le reiau cu o alta firma . Nimeni nu va inainta actele mele deoarece acestea nu pot garanta legalitatea si vor dori acte din punctul zereo . Asadar Fenomenul este simplu .....act gresit !? genereaza acte , situatii si principi gresite , in concluzie actele nu pot fi anulate decat prin instanta art 63 alin 2 ord 700/2014 . Căutand un cap de lege in codul de procedura civila pt a ma adresa judecariei cu cererea de anulare , nu am reusit sa gasesc unul clar si concis , poate ma ajutati . Multumesc P.s Chiar si daca era corectă cauza mea nu se mai putea plia pe ord 1207/29-04-202 unde spune ca in situatia in care suprafata de teren pt imobilele din intravilan imprejmuite este mai mica de 2% nu se solicita proces verbal de vecinatate semnat de vecini . Cine crede ca vecinul se va bucura , că ,, cardasia,, cu autorizatul nu a reusit si va da semnatura ?Avem actul de proprietate 255mp original si suprafata masurata 260mp 2% = 5,1 mp de unde 255+5=260mp deci nu era nevoie de ploconeala la vecin .In situatia de fapt avem actul ciuntit la 250 mp ,2% =5m , 250+5 = 255 si nu 260 ,iar restul de 5mp se noteaza in CF , iar prin uzucapiune pot fi recuperati dupa 20-25 de ani .este corect ?
B . Costel, utilizator
Stati ca nu am inteles. Ziceti de oridinul prefectului intr-un loc. Topograful v-a intocmit prima data documentatia pentru eliberarea ordinului prefectului pentru teren conform legii 18 si dupa aceea inca o documentatie pentru inscriere in cartea funciara?

Daca da intr-adevar multi se folosesc de aceasta ipostaza. Fac un plan de amplasament cu suprafata fara suprapunere (255 mp suprafata masurata) si 260 mp suprafata act. Dar ca ordinul prefectului sa vina pe 260 mp si nu 255 mp de obicei trebuie dat o declaratie notariala.

Dupa aceea la cadastru se poate face lot 1 (fara suprapunere) care se intabula (250 mp daca am inteles bine) si lot 2 cu suprapunere care se respinge si ramane in aer (dar nu ramane nepierdut - 10 mp). Cititi articolul 118 din ordinul 700 si va lamuriti.

Cum arata acum extrasul de carte funciara? 255 mp intabulati sau 250?
Din pacate nu im inteles foarte bine textul nefiind aranjat.
Articolul 118 /700/2014 face vorbire despre suprafata reala , aici discutam de virtuala . Poate nu m-am exprimat bine . reiau ; - plan de situatie cu suprafata diminuata a actului de proprietate cu incalcarea art 110 /700 a rezultat proces verbal de receptie si ordin de prefect pe o suprafata mai mica decat in actele de proprietate . Nu exista extras CF si intabulare pt ca OCPI a respins randul de acte cu masuratorile reale.In analiza Dvoastra gresiti cand afirmati ca suprafata din planul de amplasament fara suprapunere este de 255mp ci doar 250mp . in actul de proprietate este 255mp . Da s-a dat declaratie de renuntare (conditionata de autorizat ) pt 5mp , cu alte cuvinte sa raman doar cu 250mp .260 mp este masuratoarea din teren . In aceasta situatie se impunea intai constatarea si stingerea suprapunerii virtuale( pentru ca erau goluri de spatiu ce reclamau repozitionarea vecinului . ) , lucrarea unui plan de amplasament (plan de situatie ) pe supr de 260 mp rezultat din masuratori si fisa 1.39 (procesul verbal de vecinatate in conformitate cu corespondenta si realitatea din teren . In aceasta situatie nu existau repingeri si se emitea Procesul verbal de receptie pe supr de 260 mp . In baza acestuia si a declaratiei notariale ord prefectului venea pe 260mp.Sper ca acum am fost mai clar . Topograful a intocmit documentatia pt obtinerea P.V.de receptie art 39/700 apoi pt prefectura .
B . Costel, utilizator
Art. 118 se poate folosi si la suprapuneri virtuale. Unele oficii accepta pentru ca ei stiu ca nu au cum sa rezolve altcumva suprapunerile. Sunt oameni care sunt nevoiti sa deschida actiune in instanta de granituire pentru suprapuneri virtuale. Din pacate nu suntem intr-un stat unde ``treburile functioneaza``.

Luati legatura cu alt autorizat. Sa repozitioneze cadastrul vecinului pe cheltuiala dumneavoastra.
Si dupa aceea cu declaratie notariala de marire de suprafata + proces-verbal de vecinatate va inscrieti dreptul de proprietate pe suprafata de 260 mp.
Vladislav20, utilizator
D-voastra nu ati sesizat ca persoana autorizate a fost obligată să facă repozitionare, Deci a corectat suprapunerea . Ea nu mai exista . Având în vedere că el a executat ambele cadastre s-a încadrat la ,, corectarea erorilor materiale , , operațiune ne tarifata . Problema care rămânea era ca actul meu de proprietate era ciuntit cu 5mp , De aici apar inconvenientele
printre care nu se mai poate aplica ord 1207/2020 in conditiile in care imobilul este împrejmuit iar suprafata se modifica cu mai puțin de 2%. Ordinul de prefect nu se poate schimba decât în cauze speciale , iar autorizatul a pretins alti bani pt a redepune documentatia pe care tot el o făcuse gresit , plus ca ma jignit in nenumarate randuri ca am mers la OCPI pt verificarea la teren ..Prefer anularea si reluarea altei lucrări pe bani mei , decât să stau la mână unui asemenea om . Pana sa contactez un avocat am cerut o părere privind încadrarea juridică pt acest demers . Restul sunt pe cheltuiala si hotararea mea legitima să dispun de propriile mele interese .

Vladislav20 a scris:

Art. 118 se poate folosi si la suprapuneri virtuale. Unele oficii accepta pentru ca ei stiu ca nu au cum sa rezolve altcumva suprapunerile. Sunt oameni care sunt nevoiti sa deschida actiune in instanta de granituire pentru suprapuneri virtuale. Din pacate nu suntem intr-un stat unde ``treburile functioneaza``.

Luati legatura cu alt autorizat. Sa repozitioneze cadastrul vecinului pe cheltuiala dumneavoastra.
Si dupa aceea cu declaratie notariala de marire de suprafata + proces-verbal de vecinatate va inscrieti dreptul de proprietate pe suprafata de 260 mp.

B . Costel, utilizator