Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Salut.. Am cumpărat în 2018 o proprietate, iar din ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Salut.. Am cumpărat în 2018 o proprietate, iar din luna august ...

Salut.. Am cumpărat în 2018 o proprietate, iar din luna august a acestui an vreau să fac o dezmembrare de teren , dar mă pomenesc cu răspuns la cerere. (răspunsul de la ocpi. Referat în completare ... În cazul în care imobilul, care face obiectul documentaţiei, este limitrof cu unul sau mai multe imobile înscrise în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, persoana autorizată are obligaţia să verifice punctele de pe limita comună, să confirme corectitudinea acestora şi să le utilizeze, dacă acestea sunt corect determinate,(vezi imobile vecine receptionate nr cad 30070) se va explica si argumenta in memoriu tehnic verificarea informatiilor din baza de date a oficiului/biroului teritorial, conform prevederilor art. 35, alin. 2, din O.D.G 700/2014.Se va verifica se va completa ). Cadastristul a zis ca este vorba de o suprapunere de cadastru,. Cadastrul vecinului, care este Posta Romana apare la mine în teren.,si că ar fi o suprapunere virtuală în baza de date de la ocpi. Cum credeți că pot rezolva aceasta problema care durează de 3 luni. Va mulțumesc
Marianade, utilizator
Doar vazund dosarul de la OCPI se poate spune solutia.
Și cine poată să vadă dosarul.?nu înțeleg ca pe proprietatea mea să mă rog de vecini ca să fac dezmembrarea!!! Cadastristu a zis ca a trimis către vecin care este, posta romana, ca să le facă documentația de repoziționare,, dar tot nu am primit nici un răspuns din partea lor,,, Oare există un termen în care să primesc un răspuns de la posta romana?
Marianade, utilizator
Dvs,sau avocatul puteti vedea dosarul.nu-i poate nimeni obliga sa răspundă, decat dvs
prin actiune in instanta
Antoanela Geaman, Avocat
Mergeti in audienta la inginerul sef de la OCPI. OCPI este OBLIGAT sa convoace autorizatii care au intocmit intabularile, respectiv topograful dumneavoastra si topograful posteti romane. Daca nu se ajunge la un consens OCPI va face o verificare in teren si il va obliga pe autorizat sa repozitioneze imobilul pozitionat gresit (posta romana).

Aceste situatii se datoreaza faptului ca nu a existat tehnologie GPS mai demult.

Câta birocrație. Când sa făcut cadastru în 2018 fostul proprietar , a întâmpinat aceeași problemă de suprapunere de cadastru și sa rezolvat problema cu un proces verbal la fata locului, între Cadastristi,si ca între proprietățil este gard. Cei de la posta romana nu au dat atunci nici un răspuns. Cei de la posta romana au cadastru din 2004. Deși Cadastristu de îmi face dezmembrarea, e același de a făcut și cadastru fostului proprietar, a trimis postei să refacă documentația de repozitionare, doar că de 3 săptămâni nu au trimis nici un răspuns... Iar eu am mare nevoie de documentul de dezmembrare și nu știu cum sa mai procedez...

Vladislav20 a scris:

Mergeti in audienta la inginerul sef de la OCPI. OCPI este OBLIGAT sa convoace autorizatii care au intocmit intabularile, respectiv topograful dumneavoastra si topograful posteti romane. Daca nu se ajunge la un consens OCPI va face o verificare in teren si il va obliga pe autorizat sa repozitioneze imobilul pozitionat gresit (posta romana).

Aceste situatii se datoreaza faptului ca nu a existat tehnologie GPS mai demult.