avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate elenaaa20

Activitate elenaaa20

am deschis un proces in acest sens, iar instanta nu ne-a dat castig de cauza..:(( se spune clar cu adresa de la primarie ca este trecut eronat pe titlul de proprietate aceasta bucata de pamant la cumnatul meu, dar totusi instanta ii da lui castig..sentinta este definitiva si irevocabila..unde sa mai ma duc?? sa incerc sa merg pe penal??sa merg la un prim procuror??nu se poate ca justitia sa nu-si faca treaba..

multumesc.
in anul 1949 s-a incheiat un contract de impartire voluntara intre mostenitorii familiei (parintilor) matusei mele in numar de 6 frati. printre bucatile de pamant se regaseste si bucata de 1000 mp numita zavoi( pt ca este langa un rau) pentru care eu ma judec.
in anul 2000 matusa mea de comun acord cu ceilalti mostenitori s-au inteles sa imparta masa succesorala lichidand in acest mod starea de indiviziune..pe rol fiind judecarea actiunii civile pentru partaj succesoral. se ia act de tranzactia depusa de parti(inclusiv de cumnatul matuseimele) la dosar si se bate in 5 exemplare, s-a citit si semnat in fata instantei. in urma acestei sentinte definitive si irevocabile si fara drept de apel, matusa mea primeste si aceasta bucata de pamant (zavoiul). la sf anului 2000, cumnatul matusii mele isi trece pe titlul de proprietate si aceasta bucata de pamant cu toate ca dadu-se semnatura pt ea ca sa-i ramana matusei mele. el dupa 10 ani vinde aceasta bucata de teren unei persoane cu care noi ne judeacam acum pentru ca ne someaza sa parasim terenul. aceste procese dureaza de mai bine de 4 ani..este venita de la primarie o adresa prin care se spune ca i s-a trecut eronat cumnatului matusii mele si ca matusa mea este unica proprietara a acestui teren, dar instanta ne anuleaza orice modalitate de atac...
va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac..
am avut pana acum zeci de avocati. am incercat sa anulam titlul de proprietate, dar ni s-a respins actiunea fiind ca neintemeiata. nimeni nu a luat in considerare adresa de la primarie prin care se spune ca i s-a acordat in mod eronat cumnatului matusii mele si ca matusa mea este proprietara acestui teren conform sentinteti definitiv si irevocabile. unde sa ma adresez?
nu. asta inseamna ca nu este proprietara terenului?
buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care o intimpin, iar justitia romana este prea oarba ca sa vada adevarul. Am mostenit prin testament de la matusa mea o bucata de pamant din anul 2000. Aceasta bucata de pamant i-a revenit matusei mele prin impartire voluntara intre mosteniri dandu-se o sentinta civila definitiva si irevocabila. pe aceasta sentinta apare si faptul ca cumnatul matusei mele a luat act la cunostinta. cu toate acestea la cateva luni de la sentinta definitiva, cumnatul matusei mele( facea parte din comisia de eliberare a titlurilor) isi trece pe titulul de proprietate si aceasta bucata de pamant cu toate ca in urma cu cateva luni semnase ca este de acord sa-i ramana matusei mele. noi nu am am stiut de existenta acestui titlu de proprietate pana in 2010, el nicioadata nu l-a folosit si nici nu l-a revendicat. in 2010 el vinde acest teren unei persoane care ne da in judecata sa-i lasam terenul liber. de atunci ne judecam in continuu, avem de la primarie atasat la dosare faptul ca s-a dat eronat acest titlu de proprietate pe aceasta bucata de pamant cumatului matusei mele (primaria recunoaste greseala), iar cu toate acestea justitia nu imi da dreptate si imi anuleaza orice cale de atac.
sentinta definitiva si irevocabila o face pe matusa mea proprietara sau nu?
ajutati-ma va rog cu un sfat si la ce institutii as putea sa ma duc ca sa rezolv problema.
va multumesc.