avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate SisQUo

Activitate SisQUo

Multumesc interesului acordat subiectului si cer scuze ca am disparut. Ajung acasa tarziu si plec dimineata devreme la servici si nici la asociatie nu am avut cand sa ma duc (trebuie sa gasesc o fereastra) si nici sa postez de acasa nu am avut cand.
Am poruncit :hammer: sotiei sa isi gaseasca timp sa intrebe concret la asociatie starea contractuala. O sa revin cand mi se explica exact situatia. Problema este ca asociatia lucreaza doar 3,4 ore pe saptamana si doamna respectiva e si usor recalcitranta cand vine vorba de tineri mutati recent si o intreaba de acte.
Situatie deocamdata, momentan e vaga. Concret am o adeverinta cu 0 datorii la asociatie in momentul cumpararii si la rubrica alte cheltuieli din tabelul mentionat, am o rata de 30 RON pe care nu am platit-o si nu o platesc; nu imi apare un total pentru acea rata sau penalitati, ci doar 30 ron la alte cheltuieli, reprezentand cheltuieli cu anveloparea.
Cer scuze daca o sa mai dispar de pe forum dar o sa incerc sa expun cazul cat mai detaliat.
Va multumesc inca odata.:love2:
Va multumesc pentru raspunsul promt. Exact ce aveam nevoie.
O zi frumoasa!
Buna ziua,
Cer scuze daca s-a discutat anterior un subiect similar, dar motorul de cautare al forumului nu mi-a dat rezultate multumitoare.
Va rog sa imi spuneti daca sunt bun de plata in urmatorul caz:

Am cumparat anul trecut un apartament de la 2 mostenitori (fostul proprietar fiind decedat din 2008). La cumparare, notarul a cerut vanzatorului (mostenitorii) sa prezinte chitanta emisa de asociatia de proprietari, din care sa rezulte ca apartamentul nu figureaza cu datorii in evidenta. Chitanta arata 0 datorii.
S-a efectuat tranzactia. Ne-am mutat dupa mai bine de jumatate de an, timp in care a fost in renovare.
Cand totul intrase in normal, ma trezesc pe tabelul lunar cu datoriile fiecarui proprietar, cu rata lunara pentru anveloparea efectuata in anul 2010, anterior cumpararii mentionate. Am intrebat la asociatie si mi s-a spus ca am de achitat 3000 RON. Discutia a fost simpla, fara documente justificatoare:" Cate camere aveti? 3? Pai aveti de achitat 3000 RON". I-am amintit ca l-a momentul cumpararii, s-a emis adeverinta de la asociatie, precum ca nu sunt datorii la asociatie. Raspunsul a fost: Adeverinta se refera doar la apa/curent comun/lift, etc. si nu la datoriile cu firme ce au executat lucrari sub contract cu asociatia. Mi-a zis ca eu am datorii la firma respectiva si nu la asociatie, de aici si adeverinta.
Acum intrebarile:
1.- Mi se pare corect daca se prezenta adeverinta cu datorii pentru anveloparea respectiva; in felul asta, o scadeam din pret.
2.- Contractul anveloparii este intre firma executanta si asociatie; nu intre fostul proprietar si firma respectiva. Deci, cum are proprietarul datorie directa la firma si nu la asociatie? Se cerea trecut in adeverinta mentionata cred.
3.- Chiar sa ma convinga sa achit, mi se pare normal ca pretul sa fie stabilit nu la cate camere ai, ci la nivelul lucrarilor efectuate pe apartament. Concret, unul poate a vrut geam termopan pe interior (intre camere si balcoane), altul doar la exterior. Cineva poate avea deja balcoanele inchise si a dorit doar izolarea exterioara cu plolistiren. Eu am platit din banii mei schimbarea unui geam termopan, ca l-a cumparare am vazut ca era montat gresit - se deschidea invers. De aici condamn si cine a facut receptia lucrarii.
4.- Anveloparea s-a facut inaintea cumpararii; eu cumpar apartamentul cu toate datoriile, chiar si cele ascunse in fata notarului?

Va solicit, asadar, un sfat concret, va rog. Sunt bun de plata, sau nu? Daca platesc, consider macar sa platesc in baza lucrarilor efectuate, nu dupa ureche;s-a imparit lucrarea totala la numarul de camere pe scara.