avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate babyzana

Activitate babyzana

:-/Buna ziua va rog sa ma lamuriti si pe mine ca sunt total bulversata cu noile legi, sunt gravida si ma pregatesc sa nasc intrebarea me a pt dvs este daca tatal copilului poate sa ia suplimentul cel de 500 de RON am inteles ca este si daca poate ramane in continuare la servici sa si desfasoare activitatea ? plus cei 200 de lei alocatia de stat .Astept cu interes raspunsurile dvs.B-)
multumesc frumos , era de asteptat doar traim in Romania vor sa creasca nataliatatea dar unor cazuri mai extreme nu sunt luate in considerare!!o zii buna !!!
Ma numesc ana am 30 de ani , am lucrat intr-un hipermarchet din zona militari timp de 9 ani,in cele din urma cei din conducere s-au gandit sa ne caute nod in papura ca sa ne dam demisia (valabil pt cei vechi),ceea ce sa si intamplat, in cele din urma am aflat ca am ramas gravida si am incercat sa ma angajez in alata parte dupa 1 luna de la plecarea din hipermarchet,m-am angajat la un soopermarchet unde am lucrat max 3 sapt deoarece ma punea sa ridic baxuri de banane si sa stau cu burta la frig ceea ce imi provoca dureri insuportabile, in cele din urma le-am adus o adevrinta unde scria ca nu am voie efort,frig etc, ei nu au tinut cont de adeverinta care le-am prezentat-o vorbindu-mi fte urat adresandu-mi injurii si m-au facut sa imi dau demisia ,in momentul de fata nu mai lucrez de 1 saptamana si sunt insarcinata in 12 sapt. si ma gandesc cu stupoare daca as putea beneficia de somaj sau de vre-un ajutor social pentru gravide daca o exista asa ceva vreau sa spun ca sunt absolventa de studii superioare daca asta ar avea vreo revelanta , si as vrea sa stiu daca as lua somaj pot lua si indemnizatia pt crestere copil care mi-ar fii de mare ajutor avand in vedere ca ma descurc singura !astept cu mare interes raspunsurile dvs. va multumesc din suflet,orice sfat v-a fii luat in considerare!!!!B-)