avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1527 soluții astăzi
Forum Activitate dana000

Activitate dana000

Locuiesc in chirie singura de 3 luni, iar luna aceasta am fost instiintata prin intermediul proprietarului (!!!) ca presedintele de bloc cu administratorul au cazut de acord (probabil discutand cu alti vecini) ca vor mai adauga o persoana la intretinere. Este vorba de prietenul meu. Stiu ca legea mentioneaza locuinta minim 15 zile la adresa specificata a celeilalte persoane. Eu nu stau deloc ziua acolo deoarece sunt plecata la munca/scoala 12 ore pe zi dupa care seara ies in oras unde mai stau cateva ore bune (fara sa trec pe acasa intre munca si oras). Ca rezultat, mai mult nu stau decat stau acolo. Intr-adevar prietenul meu vine sa stea la mine noptile, pentru ca doar atunci apucam, dar nu in fiecare noapte. Saptamana aceasta de exemplu am stat eu la el deci in apartamentul meu nu a stat nimeni. Intrebarea: In conditiile in care nu numai ca el nu locuieste cu mine, dar nici eu nu prea stau acolo, imi poate adauga o a doua persoana? Cum il pot face sa nu imi adauge inca o persoana(avand in vedere ca au decis asta fara sa discute si cu mine, si m-au anuntat prin terti)?

Am adunat urmatoarele informatii pe care astept sa i le livrez:
Administratorilor le este interzis sa afiseze penalizari scrise cu rosu. Regulile contabilitatii spun ca aceasta culoare inseamna stornare, asa ca suma afisata este de fapt o datorie a asociatiei catre locatari si nu invers.

Penalizarea se aplica dupa 30 de zile de la data scadenta a intretinerii. De regula, penalizarea se aplica dupa minimum 35 de zile sau maximum 45 de zile de la afisarea listei de plata.

Asociatia de proprietari administreaza proprietatea comuna si fondurile asociatiei, nu proprietatile individuale ale celor care locuiesc in condominiu.

Ce face omul cu locuinta lui, fie locuieste personal, fie o inchiriaza in baza unui contract, fie cedeaza dreptul de a locui unei rude, unui prieten fara a intocmi neaparat un contract, este numai treaba proprietarului.

Tin sa mentionez ca prietenul nu se poate muta la mine, din acest motiv mi se pare stupid sa platesc ceva de care nu beneficiez.