avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adaugarea abuziva a unei persoane la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adaugarea abuziva a unei persoane la intretinere

Locuiesc in chirie singura de 3 luni, iar luna aceasta am fost instiintata prin intermediul proprietarului (!!!) ca presedintele de bloc cu administratorul au cazut de acord (probabil discutand cu alti vecini) ca vor mai adauga o persoana la intretinere. Este vorba de prietenul meu. Stiu ca legea mentioneaza locuinta minim 15 zile la adresa specificata a celeilalte persoane. Eu nu stau deloc ziua acolo deoarece sunt plecata la munca/scoala 12 ore pe zi dupa care seara ies in oras unde mai stau cateva ore bune (fara sa trec pe acasa intre munca si oras). Ca rezultat, mai mult nu stau decat stau acolo. Intr-adevar prietenul meu vine sa stea la mine noptile, pentru ca doar atunci apucam, dar nu in fiecare noapte. Saptamana aceasta de exemplu am stat eu la el deci in apartamentul meu nu a stat nimeni. Intrebarea: In conditiile in care nu numai ca el nu locuieste cu mine, dar nici eu nu prea stau acolo, imi poate adauga o a doua persoana? Cum il pot face sa nu imi adauge inca o persoana(avand in vedere ca au decis asta fara sa discute si cu mine, si m-au anuntat prin terti)?

Am adunat urmatoarele informatii pe care astept sa i le livrez:
Administratorilor le este interzis sa afiseze penalizari scrise cu rosu. Regulile contabilitatii spun ca aceasta culoare inseamna stornare, asa ca suma afisata este de fapt o datorie a asociatiei catre locatari si nu invers.

Penalizarea se aplica dupa 30 de zile de la data scadenta a intretinerii. De regula, penalizarea se aplica dupa minimum 35 de zile sau maximum 45 de zile de la afisarea listei de plata.

Asociatia de proprietari administreaza proprietatea comuna si fondurile asociatiei, nu proprietatile individuale ale celor care locuiesc in condominiu.

Ce face omul cu locuinta lui, fie locuieste personal, fie o inchiriaza in baza unui contract, fie cedeaza dreptul de a locui unei rude, unui prieten fara a intocmi neaparat un contract, este numai treaba proprietarului.

Tin sa mentionez ca prietenul nu se poate muta la mine, din acest motiv mi se pare stupid sa platesc ceva de care nu beneficiez.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:40, 24 Mai 2015
Introducerea la intretinere de persoane care nu domiciliaza efectiv mai mult de 15 zile/luna in imobil constituie abuz
Sesizati oficial presedintele de asociatie despre situatia reala,respectiv inexistenta temeiului legal pentru introducere la intretinere o persoana
Modificarile de numar de persoane se face prin declaratia pe propria raspundere.
Restul tine de "militia spirituala" ...
dana000 a scris:
Locuiesc in chirie singura...,

si-apoi coimpletati ca:
Intr-adevar prietenul meu vine sa stea la mine noptile..

Inseamna ca nu locuiti singura ci cu prietenul dumneavoastra care locuieste chiar daca "nu in fiecare noapte".
In multe familii oamenii lucreaza, mai pleaca in deplasari cateva zile intr-o luna, mai merg in vizita la un prieten si raman acolo peste noapte... dar asta nu inseamna ca se scot de la plata cheltuielilor pe numar de persoane.
Dupa cum explicati, parca vreti sa demonstrati ca nici dumneavoastra nu ar trebui sa fiti trecuta la intretinere pentru ca mergeti la scoala, la serviciu, la plimbare si doar noaptea ajungeti la apartament.
Dar ca sa intelegeti ganditi-va ca la intrarea sau iesirea din apartament, din bloc, aveti nevoie, atat dumneavoastra cat si prietenul dumneavoastra, de energia electrica de pe casa scarii, de lift si poate de alte utilitati asa cum au nevoie si cei care dorm ziua si lucreaza noaptea.

Cat priveste observatiile cu privire la unele aspecte pe care le considerati nereguli ale administratorului, reale sau nu, va garantez ca meragnd cu acestea la conducerea asociatiei sau reclamand in alta parte, nu va scuteste de suportarea cheltuielilor pe numarul de persoane.
Daca achitati la timp sumele repartizate pe lista nu o sa aveti pe apartamentul dumneavoastra restante, penalizari, scrise cu alta culoare...
Iar administrarea intr-o asociatie chiar inseamna si trecerea la cheltuieli a tuturor celor ce locuiesc in fiecare apartament pentru ca asa se pot acoperi corect facturile catre furnizori.

Apoi daca proprietarul a discutat cu presedintele, administratorul... este corect si a facut bine ca v-a informat. Daca era ori va fi ceva in neregula cu asociatia, este bine sa apelati la proprietar si sa rezolvati prin intermediul acestuia.


Ultima modificare: Duminică, 24 Mai 2015
Adriantot, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz al presedintei asociatiei Jenna1213 Jenna1213 Buna. Administratul blocului meu e si presedinta de asociatie. Am problema ca a obisnuit deja de 2 ori sa imi treaca imi plus cate o persoana la numarul de ... (vezi toată discuția)
Taxa de salubritate tuilleries tuilleries Buna ziua! Locuiesc in casa matusii mele,de 5 ani, deoarece varul meu este plecat in strainatate.Nu am intocmit contract de inchiriere.Anul trecut am platit ... (vezi toată discuția)
2 plati la intretinere be_my_666 be_my_666 Bune ziua, am o mare dilema si as avea nevoie de ajutor. Locuiesc intr-o gars , dar imi petrec timpul mai mult la prietenul meu. Acum sefa de administratie din ... (vezi toată discuția)