avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate Maria8605

Activitate Maria8605

Tocmai ce am discutat cu contabilul firmei, eu trebuie sa imi acopar doar o singura luna de pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil ( februarie 2015)
pentru ca se va depunde declaratia acum si se va face plata impozitului pe venit retroactiv exista o amenda de 500 ron pe care o pot primi.
In cazul in care platesc amenda si platesc si impozitul pe indemnizatia din feb 2015 va fi luata in considerare luna feb si voi primi indemnizatia de crestere copil?

Si o companie care a primit si platit o amenda ce riscuri poate avea? nu as vrea sa fac mai mult rau firmei...

Daca firma a fost in 2014 pe pierdere, nu pot face dispozitie de plata a indemnizatiei asociatului unic?
Pot face acum dispozitie de plata a indemnizatiei pentru asociatul unic, plata aferenta lunilor ianuarie 2015 - prezent si platesc doar impozitul pe venit de 16% ?
Si daca nu am platit pana acum contributiile le pot plati retroactiv?

multumesc
pentru depunerea dosarului de indemnizatie crestere copil ce document trebuie sa depun pentru a fi luat in considerare veniturile ca asociat unic?si care ar fi suma minima ?
nu am contract de munca pe firma mea si nici nu am contract pentru plata indemnizatiei lunare ca asociat unic.
pot plati din urma indemnizatiile ca asociat unic sa pot beneficia de indemnizatie crestere copil?
Multumes pentru raspunsuri.

Inscrierea indemnizatiei asociatului unic in actul constitutiv al societatii nu este obligatorie. De asemenea, contractul incheiat intre asociatul unic si societate nu se inregistreaza la organele fiscale.
Asociatului unic are obligatia sa plateasca:

- contributia individuala pentru asigurari sociale de 10,5%;
- contributia individuala pentru asigurari sociale de sanatate de 5,5%;

Eu nu am facut acest contract intre asociatul unic si societate, il pot face acum pentru lunile in care am avut pauza la contractul de munca, sa platesc din urma si sa pot beneficia de indemnizatie?
Buna ziua,

Detin un SRL din 2013 unde sunt asociat unic si administrator si nu am avut niciodata cartea de munca pe firma mea.
Am avut intodeauna cartea de munca la un al angajator insa in ultimul an am o pauza de 3 luni de contract. De doua luni m-am angajat cu carte de munca la o alta companie privata.
Am aflat de curand ca sunt insarcinata si pana la data nasterii copilului voi avea 11 luni consecutive lucrate la angajatorul actual.5in acest caz stiu ca nu pot beneficia de indemnizatie)
Pot cumula in perioada de venituri si veniturile de pe firma pe care o detin pentru a putea beneficia de indemnizatie crestere copil, chiar daca pe aceasta firma nu am avut carte de munca?

Multumesc anticipat