avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate Zenoval

Activitate Zenoval

Răspuns la discuția Mod de lucru presedinte
Problema initiala a deviat total,eu va asigur ca in asociatia noastra tot ce depinde de verificarile cenzorului in cheltuirea fondurilor,controlul asupra activitatii administratorului si tot ce mai spuneti d-vs sunt OK.Altele sunt in neregula.Oricum multumesc pentru deranjul d-vs.
Răspuns la discuția Mod de lucru presedinte
Daca dupa d-vs, oricine poate face plati intr-o SC sau Asoc.de proprietari,atunci nu mai are rost sa invoc cunoasterea reglementarilor din OG nr.119/1999 si OMF nr.522/2003.Mergem pe principiul:eu aprob,eu incasez,eu platesc.Astfel avem o explicatie ce se intampla la varf cu marile sume vehiculate.Ma intreb cand or ajunge si la nivel de asociatii,cum o fi?.
Răspuns la discuția Mod de lucru presedinte
Din cate stiu,angajarea,controlul si plata unei cheltuieli,trebuie sa indeplineasca principiul separarii atributiilor,deci acestea se incredinteaza unor persoane diferite.Cum spunea plastic o colega a d-vs,casieria asociatiei de proprietari nu-i "cutia milelor"sa ia fiecare ce-i place.Mai mult de atat unpresedinte care plateste un furnizor,cu bani din casierie,chiar daca i se intocmeste DP,intra in incompatibilitate pentru ca a incasat o suma in nume personal(pe verso,cu seria si nr. CI) si semneaza si la rubrica "conducatorul unitatii"(presedintele asociatiei)care dispune deci plata.Asta nu-i incompatibilitate?.Cenzorul a refuzat semnarea pentru CFP.D-vs spuneti totusi ca-i corect.Vreo graba nu a fost,poate executarea reparatiei la subsol,dar plata poate sa astepte fiinca trebuie efectuata corect de administrator(casier)angajat cu raspundere gestionara in asociatie.
As dori un raspuns ferm la un anumit mod de a-si indeplini atributiile, ale unui presedinte de asociatie de proprietari.Atribuie contracte unor firme de reparatii,accepta devizele de lucrari,face receptia lucrarilor(fara sa cosulte pe cineva ,macar din CE),prezinta factura furnizorului catre administrator(casier) i se intocmeste DP pentru c/v facturii(plata se efectuiaza cu numerar din casieria asociatiei) pentru ca este specificat in factura ca delegat,are si chitantierul furnizorului,taie deci chitanta pentru suma respectiva ,incaseaza banii si da fuga la usa societatii sa le achite factura.Asa trebuie sa se comporte un presedinte de asociatie de proprietari?Chiar daca-i explici ca exista o disciplina financiara,chiar si pentru o covrigari,el ....nimic.