avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1821 soluții astăzi
Forum Activitate MariusContogianis

Activitate MariusContogianis

Chiriasul meu a plecat fara sa mai plateasca chiria, dupa ce a denuntat unilateral contractul de inchiriere / noul contract a fost semnat in noiembrie 2014 si denuntat in martie 2015 / contractul fiind inregistrat la notar si la fisc, l-am executat pe chirias, si mi-am obtinut chiriile restante, dupa cca. 30 de zile, dupa ce am luat legatura cu un avocat.
Problema care v-o supun atentiei Dvs. este urmatoarea - argumentarea cat mai corecta a unei despagubiri de cca. 20,000 euro ( ca sa ne intelegem la 10,000 euro ).
Detalii.
- 1,100 e / luna, era cuantumul chiriei lunare
- din acesti bani traiau 5 persoane ( mama, fiul, sotia fiului,copilul lor si soacra )
- chiriasul a plecat si cu centrala termica, lucru contrar contractului de inchiriere, in care se preciza, ca toatei imbunatatirile aduse spatiului, raman proprietarului, drept pt care i-am facut si plangere la politie / dupa ce chiriasul mi-a oprit din chirie costul centralei termice, 50 %, conform intelegeri verbale, cand s-a renuntat la incalzirea centralizata, in favoarea centralelor de apartament.