avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate constantin980

Activitate constantin980

Răspuns la discuția Schimbare Garantie imobiliara
Acesta nu poate sa fie contestat in instanta in care sa fie un lung proces in care sa stau prin chirie
Răspuns la discuția Schimbare Garantie imobiliara
da . accepta
Buna ziua.


Sora mea are un imprumut (45000 euro ) in banca cu garantie imobiliara apartamentul (45000 euro, ea mai detine o casa (60000 euro investiti in momentrul de fata) care este in constructie 50 % si doreste sa vanda apartamentul pentru a termina casa, banca nu ii acorda mutarea ipoteci pe casa deoarece aceasta nu este intabulata.
Ma rugat sa mutam ipoteca pe apartamentul meu (60000 euro ) si cu clauza in contract in care sa imi ramana casa daca nu plateste ratele si eu pierd apartamentul.
Este posibila o astfel de clauza ??
Buna ziua.


As dori preluare unei firme care se afla in insolventa. Administratorul (patron) firmei care se ocupa a parasit tara si doreste sa ofere altcuiva administrarea acesteui SRL .
Cel care preia firma se va ocupa cu angajarile si pastrarea personalui existent, trimiterea si primirea de comenzilor , platile catre furnizori si ratele bancii.


Cea mai mare problema este banca si administratorul financiar:
Banca doreste sa recupereze banii imprumutati iar administratorul financiar doreste vanzarea patrimoniului firmei din cauza comisionului de 20 % .

Daca ar fi sa preiau firma prin imputernicirea notariala a administratorului as avea sansa de a ma putea impune in fata administratorului financiar si al bancii.
Mentionez ca vreau sa salvez firma fara ca aceasta si banca sa nu poata interveni in vanzarea patrimoniului si in capitalul care este necesar desfasurarii activitatii.

Daca preiau firma asa cum este in momentul de fata, care ar fi riscurile la care ma voi supune ????