avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Activitate rica2007

Activitate rica2007

Salutare. Mi-am depus demisia. A fost inregistrata. Am predat angajatorului ce aveam in custodie (telefon de serviciu / vehicul de serviciu). La sfarsit angajatorul imi solicita sa semnez un proces verbal de luare la cunostinta ca sunt cercetat disciplinar. Conform contractului individual de munca, angajatorul trebuie sa-mi plateasca bonusurile si primele aferente anului 2019. Ce trebuie sa fac? Nu mi s-a comunicat inainte de ami depune demisia ca sunt cercetat disciplinar sau ca am incalcat regulamentul de ordine interioara.
Un anajat a fost plecat in concediu ingrijire copil (durata 2 ani). In acest interval de timp postul a fost suprimat (externalizare). Ce se intampla cu el la revenirea din CIC? Care sunt responsabilitatile angajatorului?
Am lucrat 15 ani in Franta (contract, plata asigurari sociale, totul la zi), in domeniul militar. Pentru aceasta activitate primesc lunar o renta / pensie.

M-am intors in Romania si lucrez de 7 ani la o firma. DRH-ul refuza sa-mi ia in calcul anii lucrati in strainatate, in ciuda faptului ca am adus documente justificative. Precizez ca angajatii din firma, primesc anumite sporuri (zile de concediu suplimentare, remuneratie), in functie de vechimea in munca. Ce trebuie sa fac, cui sa ma adresez, ca anii lucrati in strainatate sa-mi fie luati in calcul la noul loc de munca?