avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1464 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin_Olteanu

Activitate Catalin_Olteanu

Răspuns la discuția Modificare intabulare apartament
la suprafata trecuta in acte. in acte am 58mp utili si, iar in realitate sunt aproape 90. cand am declarat la primarie au zis sa merg la ei cand obtin o noua intabulare, pentru ca ei trebuie sa treaca ce e in acte. banca a aprobat chiar cu expertiza realizata de evaluator in care evaluatorul a mentionat ca o camera nu este trecuta in acte si ca nu o poate lua in calcul la evaluare. e adevarat ca pretul a fost foarte bun pentru toata suprafata reala si exista posibilitatea sa fie si acesta unul din motivele pentru care au acordat creditul cu aceasta clauza.
Buna ziua,

Am achizitionat un apartament in luna Septembrie a anului curent, iar in acte suprafata totala utila este mult mai mica decat cea reala. Mai mult, una din camere lipseste cu desarvarsire din acte.

Mai precis apartamentul se afla la mansarda unui bloc construit nou si este situat pe 2 nivele. Intrarea in apartament este la Mansarda (etajul 4) iar in interior am o scara interioara care duce catre o alta camera ce a rezultat din inaltimea acoperisului si asteriale. Practic pe primul nivel am 3 camera de locuit, o bucatarie, o baie si un grup sanitar (plus 2 logii) iar pe al doilea nivel am o camera si un grup sanitar. In actele de proprietate am trecute doar 2 camere de locuit, un "spatiu depozitare in pod", o bucatarie, o baie, un grup sanitar si 2 logii.

Exista posibilitatea de a intabula camera lipsa (cea de pe nivelul 2) si sa se treaca suprafetele reale ale camerelor (in acte am o camera care e chiar si cu 9mp mai mica), sa trec toate camere ca fiind pentru locuit (toate sunt incalzite) si astfel spatiul util din acte sa reflecte realitatea?

Mentionez ca apartamentul a fost cumparat prin credit ipotecar, iar banca mi-a pus clauza in contractul de creditare ca in termen de 1 an de la cumparare sa intabulez corect apartamentul.

Multumesc,
Catalin
Pana ieri am fost imobilizat la pat in spital. Singurul lucru pe care l-am semnat a fost declaratia accidentului, declaratie pe care a dat-o si vinovatul. El si-a recunoscut vinovatia, dar a aruncat imunitatea diplomatica si politia nu i-a facut nimic inca. Am si 3 martori care pot veni sa depuna marturie la nevoie, alti conducatori auto care erau langa mine in momentul produceri accidentului, unul din ei fiind chiar motociclist. din pacate eu nu am reusit sa fac poze, dar ei au facut.
Buna ziua,

Scriu aici, acum, in urma unei intamplari petrecute mie in urma cu 3 zile, mai exact pe data de 27 mai 2015. Conduceam o motocicleta si la iesirea din piata Charles de Gaulle o masina a unei ambasade (cu numar CD) a trecut peste liniile duble continue si mi-a iesit in fata. Eu nu am mai putut sa o evit, astfel ca avand viteza mica am franat cat am putut de tare si ne-am lovit frontal la aproximativ 10-15 km/h. Problema este insa ca dupa impact, eu nu am reusit sa pun picioarele jos, ele fiindu-mi aruncate in fata din cauza inertiei si motocicleta a cazut peste piciorul meu drept, provocandu-mi o "subluxatie posterioara genunchi drept tratata ortopedit". Acesta este diagnosticul pus la internare si externare din spital. Doctorul ortoped mi-a spus de asemenea ca dat fiind faptul ca zona este tumefiata nu isi poate da seama din radiografii si RMN daca am si ligamentele rupte, astfel incat nu stiu daca voi avea nevoie si de operatie. Vinovatul avea RCA, unde am deschis deja 3 dosare de dauna, unul pentru motocicleta, unul pentru echipament si unul pentru vatamarea corporala. Intrebarea mea este cine imi va plati daunele morale. Eu voi pierde ceva timp pentru recuperare, nu voi putea munci si voi avea doar 75% din salariu din cauza concediului medical. De asemenea durerea suferita si eventualele probleme de viitor cum sunt sensibilitatea la conditiile atmosferice sunt o alta parte care nu cred ca ar trebui uitata.

Va multumesc pentru ajutor!